Zararlı vergi rekabetine karşı vergi reformları ve Türk vergi sistemindeki çalışmalar
Tax reforms against harmful tax competition and works in Turkish tax system
  1. Tez No: 265685
  2. Yazar: İSKENDER EMRAH KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇELİKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Zararlı vergi rekabeti, ülkelerin hareketli sermayeyi ülkelerine çekmek için uyguladıkları vergi teşvikleri ve diğer zararlı uygulamaları kapsamaktadır.Zararlı vergi rekabetine karşı hem ülkeler ulusal düzeyde hem de OECD gibi kuruluşlar uluslararası düzeyde çalışmalar yapmaktadırlar. Ülkelerin yaptığı çalışmalar vergi reformları ve revizyonları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu alanda en önemli reform çalışmaları ikili vergi sistemi ve düz oranlı vergi sistemidir. Türk vergi sisteminde de uluslararası çalışmalara paralel olarak çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar Kurumlar Vergisi Kanunu'nun yeniden yazılması ve zararlı vergi rekabeti ile mücadele için gerekli vergi güvenlik müesseselerinin kanun kapsamına alınması, Gelir Vergisi Kanunu'nda Kurumlar Vergisi Kanunu'ndaki düzenlemelere paralel ve bu düzenlemeleri destekleyici değişikliklerin yapılması ve Avrupa Birliği üyelik sürecinde vergi uyumlaştırma çalışmalarının ülkemizde de sürdürülmesidir. Zararlı vergi rekabetine karşı yürütülen çalışmalar olumlu sonuçlar vermektedir. Özellikle vergi cennetleri ve tercihli vergi uygulamalarının önlenmesi konularında ilerleme sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Harmful tax competition covers the tax competition which countries apply the mobile capital to direct to their countries and other harmful applications.Both countries with national level and founding?s such as OECD with international level makes some Works against harmful tax competition. These Works which countries make are tax reforms and tax revisions. The most important reforms against harmful tax competition are dual tax system and flat tax system. Also in Turkish tax system, some Works are being done which is parallel to international works. These works cover rewriting the corporate tax law and making necessary arrangements against harmful tax competition, making some changes in income tax law, which are parallel and supportive to the arrangement in corporate tax love and making tax harmonization in our country during European Union membership. These all Works which are against harmful tax competition give positive results. There had been some developments in being prevented tax havens and preferential tax regimes.