Malzeme gereksinim planlamasında karar destek sistemi kullanımı
Using decision support in material requirements planning
- Tez No: 163126
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN DURUCASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZÜ MALZEME GEREKSİNİM PLANLAMASINDA KAKAR DESTEK SİSTEMİ KULLANIMI VE BİR UYGULAMA Alî İhsan ER İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs, 2005 Danışman: Prof. Dr. Hasan Durucasu Son yıllarda, teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlemesinden dolayı, işletmeler için ayakta durabilmek daha zor hale gelmiştir. Mevcut kaynaklanın verimli kullanan, doğru zamanda doğru kararlar alabilen işletmeler, faaliyetlerini sürdürebilmektedir. Dolayısıyla, işletme malzeme ve işgücü kaynaklarım da verimli bir biçimde kullanmalıdır. Malzeme gereksinim planlaması, stok yönetimi, üretim yönetimi, tedarik yönetimi konularında işletmeye yardımcı olan bir çizelgeleme ve kontrol tekniğidir. Malzeme gereksinim planlaması, ana üretim programının gerçekleşmesi için malzeme gereksinimini planlayan yöntemleri içerir. Malzeme gereksinim planlamasının hızlı ve doğru gerçekleştirilebilmesi için etkili bir karar destek sistemine ihtiyaç vardır. İşletmenin üretimini zamanında tamamlayabilmesi için alt malzemelerin de zamanında ve gerekli miktarda bulunması gerekir. Ana üretim programındaki ani değişimlere ancak bilgisayar destekli bir sistem yardımıyla yanıt verilebilir. Dolayısıyla işletmelerde bir çok alanda karar destek sistemi kullanımı kaçınılmaz duruma gelmiştir. Malzeme gereksinim planlaması da bu alanlardan biridir. Çalışmanın birinci bölümünde, malzeme gereksinim planlamasının tanımı, üretim planlama sistemi içindeki yeri, temel özellikleri, unsurları ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümü, malzeme gereksinim planlamasının girdileri, çıktıları, sistem parametreleri konularından oluşmaktadır. Üçüncü bölümde ise, karar destek sisteminin tanımı, tarihsel gelişimi, temel özellikleri, uygulama alanları, karar destek sistemleri geliştirme ve grup karar destek sistemleri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde, Sarar Tekstil AŞ. 'ye yönelik malzeme gereksinim planlamasını gerçekleştiren bir karar destek sistemi tasarlanmış ve tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Owing to a dazzling speed progress of technology, standing has been more diffucult for the companies. Companies can continue their activity who use their current resources effectively and take right decisions at right time. Hence, company must use its material and human resources effectively too. Material Requirement Planning is a scheduling and controlling technique that aids to firm in stock management, production management, supply management topics. Material Requirement Planning contains the methods of material reqirement planning for realizing master production schedule. For realizing Material Requirement Planning rapidly and correctly, an effective Decision Support System is required. The sub materials must have been found at the right time and in necessary amount for completing the production of the company. Sudden changes in master schedule can only answered by a computer supported system. Thus, for companies its coming inevitable position that using Decision Support Systems in a lot of areas. Material Requirement Planning is one of these areas too. In first part of study, Material Requirement Planning'» definition, in the place of production planning system and basic properties topics were taken up. Second part of the study is formed by the topics of, inputs of Material Requirement Planning, outputs of Material Requirement Planning and system parameters. In third part information was given about definition of Decision Support Systems, historical improvement, basic properties, application areas, developing Decision Support Systems and group Decision Support Systems. In the last part of study, a Decision Support System was designed and introduced that realizing Material Requirement Planning for Sarar Textile Co.