Finansal krizlerin işletmelere etkisi ve Şubat 2001 krizinde İMKB'de işlem gören çimento işletmelerinde bir uygulama
Effects of financial crisis on businesses on example cimento companies traded in IMKB during February 2001 crisis
  1. Tez No: 163131
  2. Yazar: ALEV YILDIZLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMİH BÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
İİİ YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ FİNANSAL KRİZLERİN İŞLETMELERE ETKİSİ VE ŞUBAT 2001 KRİZİ' NDE İMKB'DE İŞLEM GÖREN ÇİMENTO İŞLETMELERİNDE BİR UYGULAMA Alev YILDIZLI İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2005 Danışman: Prof.Dr. Semih BÜKER Dünyada yaşanan büyük bir değişim süreci olan küreselleşmenin, gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere ve oradan da, az gelişmiş ülkelere doğru yaşamın her alanına yayılması sırasında, bu faaliyetlerden kurumsal düzeyde en çok ulusal işletmeler etkilenmektedir. Globalleşmenin ve değişimin önemli sonuçlarından olan finansal l krizler, işletmeleri çeşitli risklere maruz bırakmaktadır. İşletmelerin finansal krizlerden ne şekilde etkilendiği, krize karşı almış olduğu önlemler ve finansal kararlarını içeren davranışların incelenmesi çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu anlamda ülkemizde en son yaşanmış olan 2001 Şubat Krizi'nin işletmelere etkisini ve işletmelerin kriz sonrasında finansal yapılarını incelemek amacıyla, uygulama için inşaat sektörünün yan uzantısı olan, çimento sektöründe yer alan ve İMKB1 de işlem gören işletmeler analiz edilmiştir. Uygulama bölümü için bu sektörün seçilmesinde, bu sektörde üretilen ürünlerin krizden en çabuk etkilenen ve krize karşı duyarlılığı en fazla olan sektörlerden birisi olan inşaat sektöründe kullanılması etkili olmuştur. Uygulama bölümünde incelenen işletmelerin, kriz öncesi dönem olan 1999 yılı, kriz dönemi olan 2001 yılı ve kriz sonrası dönem olan 2003 yıllarına ait yıllık mali tabloları kullanılarak dikey, yatay ve rasyo analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlan yıllar itibariyle karşılaştırılarak, sektörün ve sektörde yer alan işletmelerin 2001 Şubat Krizi'nden nasıl etkilendiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Globalization is the biggest change in the world spreading in all aspects of life starting from the developed countries to the developing countries and underdeveloped countries, which mostly effects the national institutes on the corporate Jevel. One of the most important results of globazition and change is financial crisis which makes the corporations face various risks. The purpose of this study is to see how the corporations are effected from the financial crisis, what kind of precautions are taken against such crisis and their financial decisions. The corporations quoted in MKB which deals with cement part of construction sector have been studied in order to see the effects of the most recent financial crisis that took place in February 2001 on corporations and their new formations after the financial crisis. The reason why this sector was preferred is because this sector's major production is used in the construction sector which is negatively effected sector in such financial crisis. In the application part the financial tables of pre-crisis period 1999, crisis period 2001 and post crisis period 2003 have been vertically, horizantlly and ratio-wise studied. The analysis results have been studied in order to see how the sector and the corporations in this sector were effected from the 2001 February Crisis.