2008 küresel krizinin işletmelere etkisi: Aydın ili üzerine bir araştırma
The effects of the 2008 global crisis on enterprises: A research on the Aydın province
  1. Tez No: 317643
  2. Yazar: GÖKÇE TUMAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİŞTAH SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Ekonomik krizler, ekonomiyi ve işletmeleri derinden etkileyen beklenmedik gelişmelerdir. Küreselleşmenin hız kazanmasıyla krizler dünyada daha sık meydana gelmiş, Türkiye'de de serbestleşme politikalarının ardından sık sık krizler yaşanmıştır. 1990 yılı sonrasında Türkiye'de yaşanan krizlerden 1994, 1998, Kasım 2000 ve Şubat 2001 krizleri ile 2008 küresel krizi, ekonomi ve işletmeler üzerinde ciddi olumsuzluklar yaratmıştır.2007 yılından itibaren ABD'nin mortgage kredi piyasasında başlayan kriz zamanla tüm dünyaya yayılmış ve küresel bir boyut kazanmıştır. 2008 yılı itibariyle ülkemizde etkilerini hissetmeye başladığımız küresel krizin etkileri hala devam etmektedir.Bu çalışmada, küresel krizin Türk ekonomisi ile Türkiye'de ve Aydın ilinde bulunan işletmelere etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kriz ve işletme kavramları, işletmelerin ekonomi içerisindeki yeri ve önemi, ekonomik krizin işletmelere etkileri, Türkiye'nin 1990 sonrası yaşadığı krizler ve küresel krizden bahsedilerek küresel krizin etkileri değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic crises are the unexpected occurrences that deeply affect general economy and the enterprises. Due to the expansion of globalism, crises have occurred more often and because of liberal economic policies, Turkey has lived many economic crises. During the 1990?s, Turkey faced several depressions in 1994, 1998, 2000, 2001 and 2008. These depressions had grave effects on the economy and business enterprises.In 2007, the global crisis that had been started was arused in mortgage credit market in USA, spreaded all over the world and became a global crisis. Outcomes of that crisis has still been felt in Turkey since 2008.The purpose of the thesis is to analyze of the effects of the crises on Turkish economy and the enterprises in Turkey and Aydın province. In this study, the terms such as crisis and enterprise; importance of the enterprises in the economy; effects of economic depressions; depressions which Turkey faced after 1990, were defined and analyzed regarding to the 2008 global crisis.