Modern heykel sanatında yaratıcılık
Creativity in the art of modern sculpture
  1. Tez No: 163132
  2. Yazar: AYDIN ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. AYTAÇ KATI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İİ YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ MODERN HEYKEL SANATINDA YARATICILIK Aydın ÖNDER Heykel Ana Sanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2005 Bu çalışmada, modern dönem (modernizm) ve modern dönemde heykel sanatının, yaratıcılık açısından değerlendirilmesi göz önüne alınarak bir araştırma yapıldı. Modernizm nedir? Modern ve modernizm arasındaki farklar nelerdir? Yaratım nedir? Bunlara etki eden faktörler nelerdir? Heykel ve heykel sanatı nedir? Gibi sorulara sanatçılar ve ürünleri üzerinden yanıt aranmaya çalışıldı. Modernizm, gelenekselden kopuşun bir ifadesidir. Akılın, sağduyunun her fırsatta haklı çıkarıldığı bir dönem olan modern dönem, toplumda kendine göre- olumsuzluk olarak nitelenebilecek bütün değerleri, olumlayıp dönüştürmede kendini sorumlu hisseder. Bu sorumluluğu yerine getirmede eleştiriden faydalanır ve insanın kendi düşünceleri, eylemleri üzerindeki hakimiyeti arttıkça daha kişisel olan sanat- dolayısıyla heykel sanatı- özgün olma şansını yakalar. Modern dönem (18. yy' dan günümüze), sanatta değişik üslup ve akımların en sıklıkla görüldüğü dönemdir. Bu üslup ve akımlar ise nitelikleri bakımından birbirinden köklü değişiklikler arz eder.Bu birbirinden farklı olma durumu, birçok yaratılmış nesnenin ortaya çıkmasına neden olur. Heykel sanatını, sanatın gelişme çizgisinin dışında apayrı bir zeminde görmekse yanıltıcı olur. Heykel sanatı bu üslup ve akımların içerisinde, kendine özgü bir şekilde varlık gösterir ve kimi zaman bu akımların savunularına tamamen uygun, bazen 4e kısmi farklılıklar göstererek kendisine yaşam alanları bulur. Günümüzde ise hiçbir kurala bağlı olmaksızın birçok yapıtta ortaya çıkmaktadır.III Sanatta yaratmak, bir ürünü ortaya koyarken niteliklerinin göz önüne alınarak değerlendirilmesidir. Modern dönem, yaratıcılığın genelde sanat, özelde ise heykel sanatında en fazla olduğu dönemdir. Bunun nedeni, bireyin özgürleşmesi, buna bağlı olarak ifadenin serbestliği, dinin bağnaz ve tutucu etkisinden sıyrılması, akim hakimiyeti, insan ve kişiyi koruyan yasaların hayata geçirilmesi, bilimsel gelişmelerin etkisi, kuşku duymak ve buna bağlı olarak eleştiri yapmak, ilerlemecilik gibi neticelerin ortaya çıkmasından kaynaklanır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT“CREATIVITY IN THE ART OT MODERN SCULPTURE”Aydm ÖNDER The Sculpture Main Branch Anadolu Univercity, Social Sciences Institute, June 2005 Advisor: Prof. Aytaç KATI In this study, Modern period (Modernism) and Modern period's sculpture art have been tried to be clarified from the perspective of creativity. The questions like these; What is Modernism?, What are the differences between Modern and Modernism?, What is creation?, What are the sculpture and sculpture art?, have been tried to be answered by looking at the artists and their works. Modernism is the expression of escaping from the tradition. Modern period is a period of wisdom and common sense which are right in every opportunity. Modern period also transforms all the values and feels that its responsible for the all negative values according to the community. By doing this responsibility modern period takes benefit from the criticism. Human being takes more control over his thoughts and actions, As a result of that the art (sculpture art) has more chance to become more unique. In the modern period of art,(from 18th century to the present), many different styles and trends are being seen more often as a period. These styles and trends are differ from each others in their special characteristics. These differences allow that many created objects are being occured. To see the sculpture art outside of the general art progress line could be misleading. The sculpture art to show subjective character inside of these different styles and trends. Some times the sculpture art suitable for these styles and trends defenses, sometimes it does not fit and finds different living conditions for itself.Nowadays the sculpture art exists in many created objects and not related to any doctrines. Creation in art is the evaluation of any object by looking at its all characteristics aspects during art making process. Modern period was the most productive period as the creation in art and especially sculpture art. The reasons for that are the individual freedom, freedom of expression, escaping from the religion's bigoted and conservative effects, domination of wisdom, effects of scientific development, criticism, and progressiveness,