Mentoring relationship of women in Turkey
  1. Tez No: 16314
  2. Yazar: NEŞE ÇİĞDEM ARŞIRAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYAT E. KABASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
- xrx- Bu araştırmanın amacı Türk örgütlerinde çalışan kadın yöneticilerin, profesyonellerin ve ofis görevlilerinin mesleki gelişmelerinde hamilik ilişkisinin etkisini arastırmaktır. Ayrıca, bu kadınların mesleki yaşamlarında karşılaştıkları engeller de incelenmiştir. Araştırmanın odak noktası kadınların mesleki ilerlemeleri olmakla birlikte hiyerarşide onlarla eş düzeyde olan calışma arkadasları ile ilişkileri de arastırılmıstır. Bu araştırmanın orneklemini 37 kadın oluşturmıaktadır. Bunlarin 30 ' u yönetici, 5 'i profesyonel ve ikisi de ofis görevlisidir. Orneklem "Türkiye'deki 5 değişik orgütden seçilmiştir. Veriler kısmen yönlendirilmiş, derinlemesine mülakatlar yoluyla top lanmıştır. Söz konusu mülakatlar Türkçe olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçları, hamilik ilişkisinin kadınların mesleki gelişmeleri üzerine önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir. Ayrıca, kadınların örgütsel ortamlarda karşılaştıkları engellere ilişkin bulgular dadaha önceki araştırmaların bulgularıyla koşuttur. Bunun ötesinde aynı düzeyde çalışan kadınlar arasında dayanışma ve desteğin bulunmadığıda gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-J.X- The purpose of the study is to Find out if there is a positive impact of mentoring relationship on female managers, professionals and the prospective managers in their career development in Turkey. Moreover, the obstacles that the female employees face during their career progression is also studied. While focusing on the career enchancements of females, a less detailed examination of peer relationship is also investigated. The sample for this study consists of a total 37 respondents composed of 30 managers, 5 professionals and two staff members in five different organizations in Turkey. Semi structured, in-depth interviews are conducted in Turkish. The results of this study have indicated that the mentoring relationship has a major effect on the career development of women. The barriers that they face in the organizational settings are very similar to the previous findings. However, peer relationship and its support was not developed in Turkey among female employees.