The Theory of pollution control and acid rain
  1. Tez No: 16313
  2. Yazar: FATOŞ YEŞİM KARTALLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İZZETTİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Çevre kirliliği 1970'lere gelininceye kadar ihmal edilen bir konu olmuştur. Doğanın kendi kendini temizleme yeteneği gittikçe zayıflayıp problemler ortaya çıktığında kirlilik kavramı da önem kazanmaya başlamıştır. Bu çalışmada kirlilik kontrol yöntemleri olarak vergileme, direkt düzenlemeler, sübvansiyonlar ve satılabilir permiler yöntemleri incelenmektedir. Bu yöntemlerden herbiri değişik durumlarda diğerlerine nazaran daha etkin olmakta ve optimum sonuçlara ulaşmaktadır. Yöntemlerden birden fazlasının birarada kullanıldığı durumlar da mevcuttur. Hava kirliliğinin en önemli sonuçlarından olan asit yağmurları dünyada yaşayan her canlı varlığı etkilediğinden bu çalışmada asit yağmurlarına da ayrıca yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Pollution had been an ignored subject until 1970's. When the assimilative capacity of nature had impaired and led to some problems, the pollution term became important. In this work, taxation, regulations, subsidies and marketable permits approaches have been discussed as pollution control techniques. Under different circumstances each of those methods is more effective than the others and led to optimal outcomes. There are also some cases where a combination of those methods is more appropriate. Since the acid rain, that is the most important result of air pollution, affects every single living creature in the world, it has been discussed separately. IV