Uluslararası vergi rekabeti ve ulusal vergi sistemlerine etkisinin Avrupa Birliği-Türkiye açısından incelenmesi
An investigation of international tax competition and its effect on national tax systems from European Union-Turkey perspective
- Tez No: 163147
- Danışmanlar: PROF.DR. FAZIL TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
DOKTORA TEZ OZU ULUSLARARASI VERGİ REKABETİ VE ULUSAL VERGİ SİSTEMLERİNE ETKİSİNİN AVRUPA BİRLİĞİ-TÜRKİYE AÇISINDAN İNCELENMESİ Emrah FERHATOĞLU Maliye Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2005 Danışman: Prof. Dr. Fazıl TEKİN Ülkeler geçtiğimiz son yirmi yılda yoğunlaşan uluslararası ekonomik ilişkilerin neden olduğu sermaye ve işgücünün hareketliliğinin artması ile teknolojide yaşanan gelişmelerle birlikte ekonomi politikası alanındaki geleneksel araçlarını kaybetmişlerdir. Vergi yükümlülerinin bu dönemde portfolyo ve doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını düşük vergi yüküne sahip ülkelere kaydırabilmeleri imkânına kavuşmaları, yatırımcılara vergi yüklerini düşürme konusunda yeni olanaklar yaratmıştır. Ülkelerin yabancı sermayeyi çekebilmek için düşük vergi yüküne neden olan çabalan literatürde vergi rekabeti olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde Avrupa Birliği ülkelerinin uluslararası vergi rekabeti politikalarını incelemek ve bu politikaların ulusal vergi sistemlerine etkilerini ortaya koymak bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, yoğunlaşan uluslararası ekonomik ilişkilerin ulusal vergi sistemleri ve politikaları üzerindeki etkileri transfer fiyatlaması manipülasyonları, yoğunlaşan uluslararası ekonomik ilişkiler ve vergi idaresi, elektronik ticaret ve vergileme üzerindeki etkisi ile uluslararası vergi rekabeti olmak üzere dört başlık altına inceleme konusu yapılmıştır. Bölümün sonunda, uluslararası vergi rekabeti ile yoğunlaşan uluslararası ekonomik ilişkilerin diğer sonuçlan arasında ilişki kurulmuştur. İkinci bölümde, vergi rekabeti teorileri ile 1970'li yıllarda beliren vergi rekabeti uygulamalarına ve zarar verici vergi rekabetine karşı yürütülen çalışmalarHI inceleme konusu yapılmıştır. Bölümde ilk olarak, vergi rekabeti teorilerinin temeli olarak kabul dilen Tiebout Kuramının çözümlemesi yapılmaktadır. Bölüm, basit vergi rekabeti modelinin genişletmeleri ile sürmekte, uluslararası vergi rekabeti uygulamaları ve zarar verici vergi rekabetine karşı OECD ve Avrupa Birliği tarafından alman önlemlerin incelenmesiyle tamamlanmaktadır. Çalışmanın son bölümünde ise Avrupa Birliği'nde vergi rekabeti inceleme konusu yapılmıştır. Vergi rekabetinin ülkelerin ulusal vergi sistemlerine etkileri Birliğe yeni katılan üye ülkeler da dikkate alınarak incelenmiş, Türk Vergi Sistemi'nin Avrupa Birliği ülkeleri karşısındaki durumu analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Due to the increasing economic relations in the international arena in the last two decades, governments have been loosing their traditional tools of economic policy. This development is mainly due to increase in the mobility of capital and labor and the developments in the technology. Since the tax payers have ability to shift their portfolio and direct investment funds to the low tax countries, the opportunity as a lower tax base provides an important avenue for the investors. Having known this, in the last two decades, the governments tended to provide several tax-incentives scheme to attract foreign capital. In the literature, the countries efforts to attract foreign capital, by means of offering lower tax burden, is defined as international tax competition. This study answers two questions. On the first hand, the study examines the actual tax competition policies followed by the EU countries. On the second hand, this study sheds some lights on the possible effects of the tax competition over the tax system of individual counties tax system. The study consists of three chapters. In the first chapter, by using narrative approach, we explain the effects of the increasing economic relations on the national tax systems and the policies. The chapter analyzes the development, in the international relations and the tax system according to their effects over four issues. These are transfer pricing manipulations, increasing economic relations and tax administration, electronic commerce and its effects on taxation and international tax competition. At the end of the chapter, the study establishes the link between international tax competition and other issues of increasing international economic relations. In the second chapter, the study reviews both tax competition theories and review the issues over the harmful tax competition surfaced in the 1970s. The chapter, firstly, explains the Tiebout Theory from which other tax competition models have been evolved. The chapter explains the extensions of the Tiebout model in the literature. The chapter ends with review of implementation of international tax competition and measures taken against to harmful tax competition by OECD and the European Union.In the last chapter, the study investigates tax competition in the European Union Countries. Moreover, the study explains the effects of tax competition among European Union members and the effects of tax competition over their tax system. The study also explores the possible effects of tax competition over the new members. Finally, the chapter analyzes the condition of the Turkish Tax System relative to European counterparts.