Performans değerleme bir yöntem: 360 derece geribildirim yöntemi ve yöntemi uygulanan bir işletmede yapılan inceleme
A method in performance appraisal: 360 degrees feedback and investigation in an enterprise implementing this method
  1. Tez No: 163146
  2. Yazar: EMEL UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LEMAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU PERFORMANS DEĞERLEMEDE BİR YÖNTEM: 360 DERECE GERİBİLDİRİM ve YÖNTEMİ UYGULAYAN BİR İŞLETMEDE YAPILAN İNCELEME Emel UZUN İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2005 Danışman: Doç.Dr.Leman BİLGİN Performans değerleme, İnsan Kaynakları Yönetim sürecinin en önemli fonksiyonlarından biridir. Çünkü, bir anlamda performans değerleme personel seçimi, eğitim, kariyer planlama, ücret yönetimi gibi diğer İnsan Kaynakları fonksiyonlarına da bilgi sağlayan bir süreçtir. Çalışanların başarı düzeyini, etkinliklerini ve belli bir zaman içindeki davranışlarını ölçen bu süreç için, çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Performans değerleme yöntemlerini iki gruba ayırmak mümkündür. Bunlar; geçmişe dönük geleneksel performans değerleme yöntemleri ve geleceği yönelik çağdaş performans değerleme yöntemleridir. Geleneksel yöntemler, daha çok çalışanın geçmişte nasıl çalıştığım sorgulamak amaçlı kullanılırken; çağdaş performans değerleme yöntemleri çalışanın gelecekte göstereceği performansı belirlemeye ve bu yönde çalışanı geliştirmeye odaklanır. Örgütsel vizyona sahip, kendini sürekli yenileyen ve geliştiren çalışanları bünyesinde bulundurmak isteyen işletmelerde, çoğu zaman yöneticinin değer yargılarını ve duygularını yansıtan, çalışanın sadece geçmiş performansını sorgulayıp, gelişimi için katkıda bulunmayan geleneksel yöntemler yetersiz kalmaktadır. Bu çalışmada incelenen 360 derece geribildirim yöntemi, geleneksel yöntemlerin yukarıda bahsedilen yetersizlikleri nedeniyle, bu yöntemlere alternatif olarak değil, eksik kaldığı yönlerde tamamlayıcı olarak ortaya çıkmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, öncelikle, performans değerleme yöntemleri ele alınmıştır. İkinci bölümde, 360 derece geribildirim yöntemi incelenerek, bu yöntemi uygulayabilmek için yerine getirilmesi gereken faaliyetler üzerinde durulmuştur.Ill Üçüncü bölümde ise, 360 derece geribildirim yöntemini uygulayan bir işletme örnek olarak seçilerek, yöntemin nasıl uygulandığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Performance appraisal, is one of the most important functions of Human Resources Management process. Since performance appraisal is a process which provides data for other Human Resources functions such as personnel selection, training, career planning, and pay management. Various methods are developed for this process which evaluate the workers' success level, efficiency and their behavior within a certain period. It is possible to separate performance appraisal methods into two groups. These are, traditional performance appraisal methods and modern performance appraisal methods Traditional methods are used mainly to question how the employee has worked previously, whereas modern performance appraisal methods focus on determining the worker's future performance and developing it in this direction. In business world with organizational vision, and desire to employ workers who constantly enhance and develop themselves, traditional methods that usually reflect the values and emotions of the manager, questioning only the past performance of the worker and not contributing to his/her development, are insufficient. The 360 degrees feedback method which is analyzed in this study, has been forward not as an alternative but to complete insufficient parts of the traditional methods described above. In the first part of the study, the first subject covered is the performance appraisal methods. In the second part ; the 360 feedback method is analyzed and activities required to implement this process are emphasized. In the third part; a organization which has applied the 360 feedback method is selected and application of the method is analyzed.