Arykanda'da bulunan geç roma dönemi cam kaplarından örnekler
Examples of late Roman glass ware found at Arykanda during excauations
  1. Tez No: 163148
  2. Yazar: HAKAN BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TOLGA TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ARYKANDA'DA BULUNAN GEÇ ROMA DÖNEMİ CAM KAPLARINDAN ÖRNEKLER Hakan BİLGİÇ Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2005 Danışman: Yard.Doç.Dr. Ahmet Tolga Tek Bu çalışmada Arykanda Antik kentinde bulunan ve Geç Roma Dönemine tarihlenen cam kap parçalan incelenmiştir. Arykanda Antik Kenti, Finike-Elmalı karayolunun 30. km. 'sinde bulunan Arif Köyü sınırları içindedir. Kent M.Ö. 4. yüzyıldan itibaren başlayarak Roma Dönemi sonuna dek kesintisiz olarak varlığım sürdürmüştür. M. S. 141 ve 5 Ağustos 240 yılında deprem geçiren kent, M.S.435 yılında gerçekleşen yangın ile büyük ölçüde terk edilmiş, M.S. 5. yüzyıldan itibaren ise varlığını surlarla çevrilmiş bir ufak yerleşim halinde sürdürmüştür. Çalışmanın ana konusu Arykanda antik kenti kazılarına bulunan Geç Roma Dönemine ait cam kapların incelenmesidir. Arykanda camlarım incelemeden önce camın icadından Bizans dönemine kadar yapım teknikleri, bezeme teknikleri, cam üretim merkezleri, cam ticareti, kullanım amaçlan araştınlmıştır. Çalışmada incelenen buluntular kentteki; Sebaşteion, Naltepesi (Heroon), Doğu Villası, Yamaç Evler, Villa Hamam kazılannda çıkanlan ve Geç Roma Dönemine tarihlenen camlardan oluşmaktadır. 182 adet ağız, 81 adet dip 8 adet gövde parçası ve 4 adet tümlenen toplam 275 parçadan oluşan Arykanda cam kaplan, ağızlar, dipler ve gövde parçalanna göre aynlarak değerlendirilmiştir. Tipolojisi yapılan buluntular; şişeler, sürahiler, vazolar, bardaklar, çeşitli formlardaki kaseler/tabaklar, unguentarium, kandil saplan, tüp şekilli şişeler ve çeşitli formlardaki kaplara ait parçalardan oluşmaktadır. Gamlar kullanım amaçlanna ve formlanna göre sınıfiandınlıp, benzer örnekleri ve kontekslerine dayanarak tarihlendirilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT EXAMPLES OF LATE ROMAN GLASSWARE FOUND AT ARYKANDA DURING EXCAVATIONS In this study, glass finds dated to Late Roman period and excavated at Arykanda were examined. The site of Arykanda is situated at the 30th km. of Finike-Elmali highway, in the territory of modern Arif Village. The city was inhabited continuously from 4th century B.C. till the end of Roman period. The city suffered from earthquakes at 141 and 5th of August 240 A.D., and was abandoned at around 435 A.D. after a wide scale fire that devastated the city. From 5th century onwards we find the continuation of the settlement as walled site at another spot close by. Although the main purpose was to examine only the Late Roman glass finds from Arykanda, separate chapters were also included discussing production and decoration techniques, production centers, trade and purposes of use from the earliest glassware to the Byzantine period. The assemblage of glassware studied in this study was collected from the excavations at Sebasteion, Heroon (Naltepesi), Eastern Villa, Terrace Houses and Acropolis Baths (Villa-Baths building). Only those that can be firmly dated to Late Roman period were taken into considerations, compromising of 182 fragments of rims, 81 fragments of bases, 8 body fragments and 4 restored whole vessels making a total of 275 examples classified in this primary order. These fragments or whole vessels provide us examples of jugs, bottles, jars, and variously formed bowls, plates and lamps used in Late Roman Arykanda. These have been classified in purposes of usage and forms and were dated by contexts and various similar published examples from elsewhere.