Künt travma hastalarında CRP, kan laktat ve kreatin kinaz seviyelerinin yaralanma şiddet skoru ile ilişkisi
Whether a correlation exists between injury severity score and blood levels of creatin phoshokinasei C-reactive protein and lactate in patients admitted to emergency department due to blunt trauma
  1. Tez No: 163186
  2. Yazar: METİN KICIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN SÖZÜER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı kunt travma nedeniyle acil servise getirilen hastaların travma şiddet skoru ile CK, CRP ve kan laktat düzeyi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Prospektif nitelikli olan bu çalışmada ISS puanı 25'in üzerinde olan 30 hasta ve 25' in altında olan 30 hasta olmak üzere toplam 60 hasta incelenmiştir. Hastalardan başvuru anında ve başvuru anından 6 ve 12 saat sonra olmak üzere toplam 3 kez kan alındı. Kreatin kinaz ve C-Reaktif protein düzeyleri için kanlar cam tüplere alınırken laktat düzeyleri için heparinle yıkanmış enjektöre çekildi. Cam tüplerdeki kanların serum kısımları ayrılarak kreatin kinaz ve C-Reaktif protein düzeyleri çalışıldı. Enjektörlerdeki kanlardan ise, kan gazı ölçüm aleti kullanılarak, laktat düzeyleri saptandı. 49Her iki grup arasında cinsiyet, acil servise gelme süresi, hemodinamik stabilite ve yatış süreleri açısından anlamlı farklılık yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to investigate whether a correlation exists between Injury Severity Score and blood levels of creatin phoshokinase, C- reactive protein and lactate in patients admitted to emergency department due to blunt trauma. This prospective study included a total of 60 patients. Thirty of them had an ISS score below and equal to 25 and the remaining 30 had an ISS score above 25. Peripheric venous blood samples were taken three times from each patient: a baseline sample on arrival in the emergency department, samples at 6th and 12th hours from arrival. Samples for creatinin phoshokinase and C-reactive protein levels were drawn into glass tubes and those for lactate levels were drawn into heparin-washed injectors. Serum of blood in each glass tube was separated for 51determination of creatinin phoshokinase and C-reactive protein levels. To obtain lactate levels, blood in the injectors was analysed with a blood gase autoanalyser. There were no statistically significant differences between the two groups with regard to gender, duration to arrive in the emergency department, hemodynamic stability, and length of hospital stay (p>0.05).