Karbonmonoksit zehirlenmesi oluşturulan ratlarda lidokainin organ hasarı ve davranış parametreleri üzerine etkisi
The effect of lidocaine on the organ damage and behavioral dysfunction on carbon monoxide poisoned rats
- Tez No: 163185
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN SÖZÜER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Karbonmonoksit zehirlenmesi acil servislerde sık karşılaşılan, önemli mortalite ve morbiditeye yol açan bir zehirlenmedir. Tedavide semptomatik yaklaşım, normobarik ve hiperbarik oksijen tedavisi dışında bir tedavisi yoktur. Organ hasarını önlemeye yönelik bir tedavi bulunmamaktadır. Çalışmamızda organ hasarım önleyici etkisi çeşitli çalışmalarla kanıtlanmış lidokainin karbonmonoksit zehirlenmesi sonrası ratlarda oluşan organ hasan ve davranış bozuklukları üzerine etkisinin olup olmadığını belirlemeye çalıştık. Ratlar randomize olarak beş gruba ayrıldı. Grup l'e çalışma süresince herhangi bir işlem yapılmadı. Grup 2 ve grup 3 altıncı saatteki kontrol ve lidokain grubu olarak alındılar. Grup 4 ve grup 5 48. saat kontrol ve lidokain grubu olarak alındılar. Ratlara 120 dakika ortam havası 1000 ppm olacak şekilde CO verildi. Daha sonra ek olarak ratların dayanma süresine göre 30-45 dakika ortam havası 493000 ppm olacak şekilde CO verildi. CO kesildikten hemen lidokain gruptaki ratlara sonra intramusküler 25 mg/kg lidokain verildi. 2 saat ara ile iki yan doz daha yapıldı. Kontrol grubuna da aynı şekilde ve aynı volümde serum fizyolojik verildi. Ratlar sakrifiye edilmeden hemen öncesinde altıncı ve 48. saatte davranış parametreleri incelendi. Kan gazı alındı. Ratlar sakrifiye edildikten sonra akciğer ve beyin dokusu alındı. 6. saatte ratlardaki pH ve bikarbonat değerleri anlamlı derecede düşük idi. Laktat seviyeleri yükselmişti ve COHb seviyesi normal sınırlarda idi. Davranış parametrelerinde belirgin azalma vardı. Akciğer ve beyin dokusunda histopatolojik olarak lezyon tespit edildi. Fakat bu parametreleri gruplar arasında karşılaştırdığımızda kontrol grubu ile lidokain grubu arasında anlamlı bir fark yoktu. 48. saatte pH değeri ve bikarbonat değeri hala düşük idi. Laktat anlamlı derecede yüksekti. Davranış parametreleri bu sürede düzelmişti. Beyin dokusu histopatolojik olarak düzelmişti, fakat akciğer dokusunda lezyon hala devam etmekteydi. Fakat 48. saatte de kontrol grubu ve lidokain grubu arasında fark yoktu. Sonuç olarak CO zehirlenmesi sonrası lidokainin ratlardaki organ hasarını önlemede ve iyileştirmede herhangi bir etkisi olmamaktadır. Ayrıca davranış parametrelerine de herhangi bir etkide bulunmamaktadır. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY Carbon monoxide poisoning is a frequently encountered problem in emergency departments, which can result in severe morbidity and death. The common treatment modalities in use are supportive care, normo- and hyperbaric oxygen treatments. Organoprotective treatment modality isn't present. The aim of this study is to investigate if lidocaine, an agent with known organoprotective properties, can prevent or diminish organ damage and behavioral dysfunction caused by CO poisoning in a rat model. Rats were randomly divided into 5 groups, each consisting of 10 rats. The rats in group 1 did not undergo any procedure during the experiment. The remaining groups were assigned as follows: Group 2 : ö^-hour control group; group 3: 6*-hour lidocain group; group 4: 48*-hour control group; group 5: 48th- hour lidocain group. The rats were placed in a plexiglass chamber, into which 51pure CO was injected to provide a concentration of 1000 ppm for 120 minutes. Following this procedure, additional CO with a concentration of 3000 ppm was administered for varying periods from 30 to 45 minutes according to the condition of the rats. İmmediatly after CO was stopped, 25 mg/kg of lidocaine administered intramuscullary. Half dose was repeated twice every two hours.The same amounts of normal saline were given intramuscularly to the controls groups. The rats in the groups 2 and 3 were sacrified 6 hours later. Those in the groups 3 and 5 were sacrified 48 hours later. Behavioral tests were performed on the rats just before they were sacrified. Blood samples were obtained with aortic punction under anesthesia.Tissue samples were taken from the lungs and brain. The observations in the 6th hour were as follows: Blood gase analysis of the CO group revealed that pH values and bicarbonate levels were significantly lower but lactate levels were higher. COHb levels were normal ranges. Microscobic examination of brain and lung tissue samples obtained from the CO group showed histopathologic changes. Behavioral tests gave statistically insignificant differences between the control and lidocaine groups. The observations in the 48 hour were as follows: pH values and bicarbonate levels were still low and lactate levels were significantly high. On microscobic examination, histopathological changes disappeared in the brain tissue but were still present in the lung tissue.there was no difference between control and lidocaine groups. In conclusion, the results of the experiment suggest that lidocain is ineffective in preventing and healing organ damage and in improving behavioral dysfunction in an experimental rat model. 52