Unilateral üreteral obstrüksiyonu olan rat böbreği üzerine diklofenak sodyumun akut etkilerinin araştırılması
Investigation of acute effects of diclofenac sodium on rat kidney which has unilateral obstruction
- Tez No: 163187
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ RAHMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
1 1-ÖZET Obstrüktif üropati, böbrekten mesaneye kadar olan yapılarda idrar akımındaki obstrüksiyon durumudur. Acil servislerde renal kolikli hastalarda karşılaşılan bir durumdur. Non-steroid antünflamatuar ilaçlardan diklofenak sodyum tedavide sık olarak kullanılmaktadır. Bu çalışma diklofenak sodyumun böbrek üzerine olan akut etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Deneysel Araştırma Merkezinde yapıldı. Wistar cinsi dişi ratlar kontrol (I), sham (II), dikolofenak (DS) (III), unilateral ureteral obstrüksiyon (UUO) (IV) ve UUO+DS (V) gruplarına ayrıldı. Ketamin (5 mg/kg) ve xylazine (5 mg/kg) ile anestezi sağlandı. II, IV ve V gruplarda batın orta hat insizyonuyla açıldı ve IV ve V gruplarda üreterler tek taraflı olarak bağlandı. DS, III, IV ve V. gruplara 1 mg olarak olarak uygulandı. Bütün gruplarda 5 saat sonra böbrekler sakrifîye edildi Biyokimyasal ve patolojik inceleme için kan ve doku örneği alındı.
Özet (Çeviri)
2-ABSTRACT Investigation of acute effects of diclofenac sodium on rat kidney which has unilateral ureteral obstruction: Obstruction in anywhere from kidney to urinary bladder is named as obstructive uropathy. It is seen in renal colic patients in emergency departments. Diclofenac sodium which is an non-steroidal antiinflammatory drug is frequently used in the treatment. This study was designed to investigate acute effects of diclofenac sodium on the kidney. The study was performed in Fİrat University Faculty of Medicine Experimental Investigation Centre. Wistar type female rats were divided into control (I), sham (II), diclofenac (DS) (III), unilateral uretheral obstruction (UUO) (IV) and UUO+DS (V) groups. Rats were anesthesized by ketamin (5 mg/kg) and xylazine (5 mg/kg). In the IInd, IVth and Vth groups, midline abdominal incision was performed and in the IVth and Vth groups urethers were binded unilaterally. One mg of DS was given to IIIrd, IV* and V* groups. Kidneys were sacrified in all groups. Blood and tissue samples were taken for biochemical and pathological analysis.