Kafa travmalı ve masif splenik yaralanmaya bağlı kontrol altına alınamayan hemorajik şok modelinde sıvı resüsistasyonunun etkinliği
The effect of fluid resusitation in uncontrolled hemoragie shock due to messive splent ingury and head trauma
- Tez No: 163215
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF YAĞMUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
49 7. ÖZET Travmalarda en sık ölüm sebebi olarak kafa travmaları karşımıza çıkmaktadır. Kafa travmalı vakalar genellikle diğer bîr yaralanmayı da beraberlerinde bulundururlar. Multi travmalı hastada kafa travmasına eşlik eden yaralanmalar mortaliteyi arttırmaktadır. Hemorajik şokunda eklenmesi ile tablo komplike bir hal alır. Travma vakalarında hava yolu ve solunumun sağlanmasını takibe sıvı resüsitasyonuna başlanması acil müdahalenin öncelikleri arasındadır. Sıvı resüsitasyonunda kullanılacak sıvının cinsi ve miktarının ne olması gerektiği, öncelikle hangisinin kullanılması gerektiği tartışmalıdır. Bu çalışma, kafa travması ve masif splenik travma nedeniyle kontrol altına alınamayan hemorajik şokun birlikte bulunduğu durumlarda sıvı resüsitasyonunda kullanılan mayiler arasında fark olup olmadığını araştırmak için planlanmıştır. 42 adet Spraque-Dawley cinsi erkek rat kullanıldı. Her biri 6'şar denekten oluşan 7 gruba ayrıldı. Grup 1 (Kontrol): Herhangi bir müdahale ve tedavi yapılmadan takip edildi. Grup 2 ( ŞOK ): ŞOK protokolü uygulandıktan sonra herhangi bir tedavi yapılmadan takip edildi. Grup 3 (kafa travması: KT): KT protokolü uygulandıktan sonra herhangi bir tedavi yapılmadan takip edildi. Grup 4 (ŞOK + KT): ŞOK ve KT protokolleri uygulandıktan sonra herhangi bir tedavi yapılmadan takip edildi. Diğer Grupların hepsinde ŞOK ve KT protokolleri uygulandıktan sonra 15. dakikada sıvı resüsitasyonu uygulayıp, 45. dakikada splenektomi yapıldı. Grup 5 ( ŞOK + KT %7.5 NaCi ): % 7.5 NaCÎ solüsyonu 7.5 ml/kg/h infüzyonu başlandı. Grup 6 ( ŞOK + KT RL 35 1): RL solüsyonu 35 mi/kg/h infüzyonu başlandı. Grup 7 ( ŞOK + KT % 0.9 NaCI 35 ): % 0.9 NaCI solüsyonu 35 ml/kg/h Her yedi Gruptaki raîlardan, 0, 15, 30, 45, 60 ve 120. dakikalarda hematokrit ölçümü yapıldı. Her yedi Gruptaki ratlardan 0, 15, 30, 45, 60, 75, 100 ve 120. dakikalarda nabız ve OÂB ölçümleri yapıldı. Kontrol grubu ve saf KT grubu hariç tüm deneklerin postmortem batınları tekrar açıldı hemoraji miktarı hesaplandı.50 Elde edilen verileri değerlendirdiğimizde Grup mayi resüsiîasyonu yapılan Gruplarda 120. dakikada vital bulgular ve sağ kalım oranları açısmdan 4.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY Cranial trauma is the most common cause of death in traumatic patients and generally accompanied by other serious injuries, in muititraumatized patients caniai trauma accompaning injuries increase mortaiity. The supervening hemorrahagic shock makes ciinicai picture more complicated. As an initial management, after maintaining airway and breathing, circulatory system should be examined and hypovolemic shock should be corrected by apropiate fluid resusitation. However the composition and amount of fluid which should be used initially is controversial. This study is designed to analyze whether there is a differenece between fluids used in head and massive splenic trauma causing uncontrolable hemorrahgic shock. A totai of 42 male Spraque-Dawley rats were divided into 7 groups, 6 rats in each group: Group 1 served as control: followed up without any intervention. In group 2 (shock), shock protocol was applied and followed up. In group 3 (head trauma: HT) only HT protocol was applied and followed up. In group 4 (shock &HT) rats received shock and HT protocol and no moer intervention was done. In all ather groups after administration of shock and head trauma protocols fluid resusitation was done at 15. minutes and splenectomy was performed at 45. minutes. In group 5 ( Shock & HT %7.5 NaCI ): % 7.5 NaCI solution infusion at a rate of 7.5 ml/kg/h,52 Irs group 6 (Shock & HT RL 35 t): RL solution Infusion at a rate of 35 ml/kg/h In group 7 (Shock & HT % 0.9 NaCi 35 ): % 0.9 NaCI solution infusion at a rate of 35 ml/kg/h were administered. In all groups hematocrit were measured in 0, 15, 30, 45, 60 ve 120. minutes, pulse and mean arterial pressures were recorde at 0, 15, 30, 45, 60, 75, 100 ve 120. minutes. Except control and head trauma groups, postmortem laparatomy were done to all rats and the amount of hemorrage were determined for each. We found that in fluid resusiation performed groups the vital signs and viability at 120 minutes were significantly different than group 4.