Sol ventrikül anatomisinin matematiksel modellenmesi
Mathematical modelling of left ventricular anatomy
- Tez No: 163222
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER ARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
L ÖZET Amaç: Sol ventrikül fonsiyonel anatomisi ve geometrisi, kalbin mekanik pompa işlevini sağlaması açısından büyük önem taşır. Matematik modelleme yöntemi, kalbin geometrik yapısının ve biyomekaniğinin çözümlenmesinde uygulanabilir. Dolaşım dinamiğini oluşturan kalp geometrisi, yapısal verilerin bilgisayar ortamında çözümlenmesi ile, gerçeğe en yakın biçimde üç boyutlu modelleme sapılarak ortaya konulabilir. Bu çalışmada amaç, normal sol ventrikül fonksiyonel anatomisi ve geometrisine ilişkin ayrıntılı bilgi edinilmesinin yanısıra yapısal patolojilerde de kullanılabilecek ölçüt elde etmektir. Kalbin üç boyutlu görüntüleme çalışmalarından elde edilen verilerle oluşturulan matemetik modellemesi, kardiyovasküler anomalilerin düzeltim girişimlerine uyarlanabilir. 3ol ventrikülün anatomik özelliklerin matematik modelleme yöntemi kullanılarak incelenmesi ve geometrik yapısının çözümlenmesi, klinik araştırmalara yardımcı bir yöntem olarak geliştirilmektedir. Yöntem ve Gereçler: Sol ventrikül geometrik anatomisini oluşturan yapılar ve ilişkilerinin matematiksel modellenmesi, İstanbul Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı ve Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde yürütülen ortak çalışmada formol ile fikse edilmiş 18 genç erişkin kadavra kalbi (13 erkek ve 5 kadın) kullanılarak yapılmıştır. Sol ventrikül ve bileşenlerinin anatomisinin ayrıntılı diseksiyonu yapılmıştır. Sol ventrikül geometrisini belirleyen kriterler olan girim uzunluğu (mitral kapak annulusundan apekse) ve çıkım uzunluğu (apeksten aort kapak annulusuna) ile kısa ekseni (musculus papillaris'lerin düzeyi) ve uzun ekseni (mitral kapak düzeyi) ölçülmüştür. Her iki musculus papillaris'in dağılım ve yapışma açıları kaydedilmiştir. Sol ventrikül anterior, posterior ve septal duvar kalınlıkları ölçülmüştür. Posterior duvar kalınlığı ile kısa eksen oranı sol ventrikül kitie-hacim ilişkisini belirlemede kullanılmıştır. Sol ventrikül kitie-hacim ilişkisini belirleyen ölçütlerle, polinomlar kullanılarak sol ventrikül geometrik model tasarımı kurgulanmıştır. Çalışmaya alman kadavra kalplerinin bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans yöntemleri ile elde edilengörüntülerinden ve silikon kullanılarak alınan kalıplarından, kalp boşluk ve duvar yapılarına ait verilerinin bilgisayar ortamında çözümlenmesi ile 3-boyutlu modelleme oluşturulmuştur. Bu implisit polinomlardan elde edilen işlemler dizgesinden, sol ventrikülün üç boyutlu gösterimi elde edilmiştir. Bulgular: Ortalama girim uzunluğu (mitral kapak - apeks) 70.9 + 5.66 mm (62 - 81 ran), ortalama girim uzunluğu 80.2 ± 4.89 mm (67 - 91 mm) bulunmuştur, Musculus papillares düzeyinden ölçülen kısa eksen 33.9 ± 6.78 mm (22 - 48 mm), nitral yaprakçıklar hizasında ölçülen uzun eksen 41.4 ± 6.46 mm (26 -52 mm) )Olup, musculus papillaris'lerin yapışma açıları 20° and 55° arasında, ortalama 35° saptanmıştır. Ortalama sol ventrikül anterior, posterior ve septal duvar Kalınlıkları sırası ile 14.78 ± 1.96, 11.72 + 1.60, 9.53 ± 2.68 bulunmuştur. Ortalama soI ventrikül kitle-hacim oranı 0.36 ± 0.1 (0.21-0.65) saptanmıştır. 4. ve 6. dereceden modellemeler sol ventrikülün konik geometrisini yansıtabilmiştir. 8. ve 10. dereceden modellemeler geometrik yapının yanında, sol ventriküle ait oluşumları da, özellikle musculus papillaris'leri yansıtmakta çok daha başarılı )olmuştur. sonuç: Bu araştırmadan elde edilecek matematiksel modelleme yönergeleri, sol ventrikül patolojilerine yönelik düzeltim girişimlerinde, bilgisayar ortamında konfigürasyonun oluşturulmasında temel alınacaktır.
Özet (Çeviri)
[I. SUMMARY MATHEMATICAL MODELLING OF LEFT VENTRICULAR ANATOMY Objective: The functional anatomy and the geometry of the left ventricle are so mportant to attain the proper mechanical pomp function of the heart. Vlathematical modelling method could usefully be applied to the design of geometric structure and biomechanics of the heart. The aim of this study is to Dbtain not only further understanding and knowledge about normal left ventricular anatomy and geometry, but also more criteria about left ventricular structural pathologies. The obtained mathematic modelling from three dimensional imaging of the heart could be adapted the corrective procedures of cardiovascular anomalies. Evaluation and analysis of the geometric structure and anatomical features of the left ventricle using mathematical modelling methods have been developed as an adjuvant method for clinical experiments. Material and Methods: The mathematical modelling of anatomic structures and their relationship of the left ventricle was performed at Department of Anatomy of Istanbul Medical Faculty and Computer Engineering Faculty of Boğaziçi University. The morphological effects of geometry and dimensions of the left ventricle were examined using of 18 young adult hearts (13 male and 5 female) from fixed cadavers with formol who had expired due to noncardiac causes. A detailed dissection of anatomic structure of left ventricle and structures were conducted. The left ventricular inflow distance (from mitral valve annulus to apex) and outflow distance (from apex to aortic valve annulus) and short axis (papillary muscles level) and long axis (mitral valve level) were measured as the determined criteria of the left ventricle geometry. The distribution and insertion angles of both papillary muscles were recorded. Anterior, septal and posterior wall thicknesses of left ventricle were measured. The proportion of posterior wall thickness to short axis was accepted a criterion of the left ventricular mass-volume index. The left ventricle mass-volume relations and geometry were determined using implicitpolinomas. The computerized tomographic and magnetic resonance images and silicon molds of the cadaveric hearts were analyzed. Results: The mean inflow distance (mitral valve annulus to apex) of left ventricle was found 70.9 ± 5.66 mm (ranged 62 to 81 mm) and the mean outflow distance aortic valve annulus to apex) of left ventricle was found 80.2 ± 4.89 mm (ranged 67 :o 91 mm). The mean short axis (papillary muscles level) was measures 33.9 ± 6.78 mm (ranged 22 to 48 mm) and the mean long axis (mitral leaflets level) was measures 41.4 ± 6.46 mm (ranged 26 to 52 mm) The mean insertion angles of papillary muscles was 35° ranged between 20° and 55°. The mean measurements Df the left ventricle walls were 14.78 ± 1.96, 11.72 ± 1.60, 9.53 ± 2.68, respectively. The mean left ventricular mass-volume index was found 0.36 ± 0.1 (0.21-0.65). 3- dimentional images were obtained from algebral progressions, which was provided with these implicit polinomas. The mathematical modelling of 4th and 6th degrees could be succeeded for the geometry of the left ventricle. Whereas the modellings of 8th and 10th degrees demonstrated well geometrical features and also the structures of the left ventricle especially papillary muscles. Conclusion: The obtaining mathematical modelling from this research will be based upon to determine computed data and be adapted to the corrective procedures of left ventricle pathologies and be accepted reference for reconstructing of left ventricular configuration.