Sol ventrikül fonksiyonunun çok kesitli bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi ve bulguların 3 boyutlu ekokardiyografi ile karşılaştırılması
Multislice computed tomography evaluation of left ventricular function and comparison of the findings with 3 dimensional echocardiography
- Tez No: 311664
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sol Ventrikül Fonksiyonunun Çok Kesitli Bilgisayarlı Tomografi ile Değerlendirilmesi ve Bulguların 3 Boyutlu Ekokardiyografi ile KarşılaştırılmasıSol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyon parametrelerinin bilinmesi koroner arter hastalıklarında çok önemlidir. Koroner arter hastalıklarının tanı ve takibinde Çok Kesitli Bilgisayarlı Tomografi (ÇKBT) günümüzde sık kullanılan, girişimsel olmayan bir yöntemdir. Koroner arter anatomisini ve kardiyak morfolojiyi oldukça iyi bir şekilde değerlendirmenin yanı sıra ÇKBT sol ventrikül fonksiyonlarının doğru ve güvenilir şekilde hesaplanmasını da sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı sol ventrikül fonksiyon değerlendirilmesinde Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG)'den daha kolay ulaşılabilir ve ucuz teknik olarak üç boyutlu ekokardiyografi (3D EKO) ile ÇKBT'yi karşılaştırmaktır. Bu amaçla koroner arter hastalığı değerlendirilmesi için Radyoloji bölümüne gönderilen 36 olguya kardiyak ÇKBT uygulaması ardından aynı gün içerisinde Kardiyoloji polikliniğinde 3D EKO işlemi gerçekleştirilmiştir. Her iki yöntem ile elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış ve sol ventrikül fonksiyon parametrelerinin istatistiksel olarak uyumu değerlendirilmiştir. Pearson korelasyon analizine göre her iki yöntemle ölçülen EDV değerleri arasında güçlü düzeyde, ESV ve SV değerleri arasında ise orta düzeyde korelasyon saptanmış olup, Bland-Altman analizi ile düşük ESV değerlerinde uyumun daha yüksek olduğu görülmüştür. EF değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptanmamıştır. Sonuç olarak sol ventrikül fonksiyon değerlendirilmesinde oldukça etkin MRG ve kolay erişilebilir 3D EKO ile kıyaslamada seçilmiş olgularda ÇKBT de iyi bir alternatif olabilir.
Özet (Çeviri)
Multislice Computed Tomography Evaluation of Left Ventricular Function and Comparison of The Findings With 3 Dimensional EchocardiographyLeft ventricular systolic and diastolic function parameters are very important to evaluate the coronary artery disease. Coronary artery disease diagnosis and follow-up by Multislice Computed Tomography (MSCT) is now a commonly used non-invasive method. Besides providing superb information about coronary artery anatomy and cardiac morphology, evaluation by MSCT of the left ventricular function proves accurate and reliable. The aim of this study was to compare MSCT with three-dimensional echocardiography (3D ECHO) as a readily available inexpensive technique compared to Magnetic Resonance Imaging (MRI) in evaluating left ventricular function. For this purpose, following cardiac MSCT for the evaluation of 36 coronary artery disease patients referred to the radiology department, same day 3D ECHO has been accomplished in cardiology clinic. Obtained results by both methods have been compared and the compliance of the statistical parameters for left ventricular systolic function have been evaluated. While strong correlation was evident for EDV values in between the two methods, correlation for ESV and SV were moderate, according to the Pearson correlation analysis. Low ESV values had higher compliance according to the Bland-Altman analysis. There was no statistically significant correlation between EF values.In conclusion, MSCT can be a good alternative in selected cases to determine left ventricular functions as compared to highly efficient MRI or readily available 3D ECHO.