Ağız içi molar distalizasyonunda kullanılan Keleş Slider ve Jones Jig aparyellerinin karşılaştırılması
Comparison of Keles Slider and Jones Jig appliances used in intraoral molar distalization
- Tez No: 163231
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSAMETTİN OKTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ill AĞIZ IÇI MOLAR DISTALIZASYONUNDA KULLANILAN KELEŞ SLİDER VE JONES JİG APAREYLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI ÖZET Bu çalışmanın amacı üst 1. molar distalizasyonu amacıyla uygulanan Keleş Slider ve Jones Jig apareylerinin diş-çene- yüz sistemi üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Bu amaçla dişsel Sınıf II anomaliye sahip, yaş ortalaması 12,3 yıl olan 15 bireye Keleş Slider, yaş ortalaması 12,5 yıl olan 15 bireye ise Jones Jig apareyi uygulanmıştır. Çalışmamız, 30 bireyden distalizasyon öncesi ve sonrasında standart şartlarda alman lateral sefalometrik filmler ve ortodontik alçı modeller üzerinde yürütülmüştür. Keleş Slider ve Jones Jig gruplarında cinsler arası farklılıkların önem düzeylerini belirlemek için uygulanan varyans analizi sonucunda önemli bir cinsiyet farklılığı bulunmadığından kız ve erkek grupları birleştirilmiştir. Tedaviye bağlı olarak meydana gelen değişimleri incelemek için Eşleştirilmiş t testi, iki grup arasındaki farklılıkları değerlendirmek için de Student's / testi uygulanmıştır. İstatistiksel analizler sonucunda, apareylerin etkilerinin dentoalveoler düzeyde olduğu bulunmuştur. Keleş Slider uygulanan molar dişlerde, istatistiksel olarak anlamlı düzeydeki distalizasyonun yanısıra distale eğilme ve molarlar arası mesafede artış gözlenmiş, ancak distobuccal rotasyon görülmemiştir. Jones Jig uygulanan molar dişlerde ise istatistiksel olarak anlamlı olmakla birlikte daha az miktarda distalizasyon ve molarlar arası mesafede artış meydana gelmiş, ancak distale devrilme ve distobuccal rotasyon daha fazla olmuştur. Ankraj olarak alınan küçük azı dişlerinde her iki grupta da mezializasyon, meziale devrilme ve ekstrüzyon gözlenmiştir. Molarların distale hareketi ve eksen eğimlerinin değişmesi ve küçük azı ekstrüzyonuna bağlı olarak ön yüz dik yön boyutlarında artış saptanmıştır. Her iki grupta da ankraj kaybına bağlı olduğu düşünülen kesici protrüzyonu ve üst dudakta ileri hareket gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV COMPARISON OF KELES SLIDER AND JONES JIG APPLIANCES USED IN INTRAORAL MOLAR DISTALIZATION SUMMARY The aim of this study is to compare the effects of Keles Slider and Jones Jig appliances which are used for upper molar distalization. For this purpose, Keles Slider was applied to 1 5 individuals with the mean age of 12.3 and Jones Jig was applied to 15 individuals with the mean age of 12.5. The subjects in both groups had dental Class II occlusion. This study has been carried out on lateral cephalometric radiograms and orthodontic casts which were taken from 30 individuals at the beginning and end of the distalization period. Analysis of variance was applied to determine whether there were gender differences in both Keles Slider and Jones Jig groups, and no statistically significant gender differences was found, and then the sex groups were pooled. The paried-/ test was applied to investigate the treatment changes in the Keles Slider and Jones Jig groups. In order to compare the treatment groups student's-? test was used. Statistical analyses revealed that the effects of both appliances were found to be dentoalveoler. In Keles Slider group, statistically significant molar distalization, distal molar tipping, and an increase in intermolar distance were observed, but there was no distobuccal rotation. In the Jones Jig group, the amounts of molar distalization and increase in intermolar distance were less than that of the other group, which were statistically significant, but the amounts of distal tipping and distobuccal rotation were more. Mesialisation, mesial tipping and extrusion were observed in anchor bicuspid teeth in both groups. An increase was observed in anterior facial height due to distalization and tipping movement of the molars and extrusion of bicuspid teeth.