Sağlıklı insanlarda yaş hemisfer ve sekse bağlı olarak beyin beyaz ve gri cevherinin hacim değişikliklerinin MR üzerinden cavalier metodu ile incelenmesi
- Tez No: 163230
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH DİYARBAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
İÜ ÖZET Canlılar ile bulundukları ortam arasında önemli bir ilişki bulunmaktadır. Bu ilişki, çevredeki değişikliklere tepki göstermek veya adapte olmak şeklindedir. Canlı, bu fonksiyonları sinir sistemi ile sağlar. Merkezi sinir sisteminin bu fonksiyonu nasıl yaptığını çözmek için. morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal olarak çalışmalar devam etmektedir. Çalışmamızın amacı, kognitif olarak normal bireylerin cerebral volümlerini hesaplamak ve beyin yapısındaki cinsiyet ve yaşla ilişkili değişiklikler arasındaki etkiyi incelemek. Çalışmamızda, normal bireylerin cerebral volümlerini hesaplamak için üç yönlü MR (Magnetik Rezonans) görüntüleri alındı. Olgular 0-10, 11-20, 21-30, 31-40, 41-50 ve 51-60 yaş gruplarına ayrıldı. Her bir dekad' tan 10 olgu bulunmaktadır. Beyin volümünü ölçmek için, modem dizaynlı stereoloji ile cavalieri metodu kullanıldı.
Özet (Çeviri)
İV SUMMARY Ali liying organism are in an intense relationship between their surrounding environments. Organisms learn to react or adapt to the changes in the environment with their nervous system and they may be successful in their struggle as they use these acquired data in preceding environmental events. Studies concerning with central nervous system have continued at a lot of different subject as biochemical, physiological and morphological i.e. to soive its mystery. The purpose of our study is to estimate cerebral volumes of individuals, who are cognitiveiy normal and to investigate the effect between sex and age-related changes in brain structure. Three-dimensional MR imaging was obtained on 10 healthy volunteer from each decade (1. decade; 0-10 age, 2. decade 10-20 age, i.e.). It was used the Cavaiieri method by modern design stereoiogy to measure the cerebral volume In our study, it was found significant decreases in whole-brain volume (F