Viral etyolojili kronik karaciğer hastalığında polinöropati ve porfirin metabolizmasıyla ilişkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of relationship between polyneuropathy and porphyrin profiles in chronic liver disease due to viral hepatitis
- Tez No: 163245
- Danışmanlar: PROF.DR. HAKAN BOZKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Gastroenteroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Gastroenterology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Periferal nöropatiyle kronik karaciğer hastalığının birlikteliği uzun zamandır bilinmektedir. Fakat, hala karaciğer hastalığının nöropatiyle ilişkisinin nedeni sorgulanmaktadır. Bu çalışmada HBV, HCV, HDV'ye bağlı kronik karaciğer hastalarında periferal nöropati sıklığım ve karekterini araştırdık (aksonal?, demiyelinizan?). Bununla beraber kronik karaciğer hastalığmdaki anormal porfirin metabolizmasının hepatik nöropati üzerine etkisini inceledik. Periferal nöropatinin nedeni saptanan hastalar çalışmadan çıkartıldı. Bu çalışmada, kronik karaciğer hastalığı olan 60 hastada (15 hasta kronik hepatit, 15 hasta child A siroz, 15 hasta child B siroz, 15 hasta child C siroz) periferik nöropati varlığını saptamak için klinik ve elektrofizyolojik değerlendirme yapıldı. Bu hastaların idrar ve plazma porfirin profilleri ölçüldü. Hastaların büyük bir çoğunluğunda nörolojik bulgu olmamasına rağmen, nörolojik muayenede 9 hastada (%15) distal duyu kaybı, motor güçsüzlük, asil refleksinde azalma gözlendi. Elektrofizyolojik çalışmada 24 hastada (%40) aksonal tip periferal nöropati saptandı. Periferal nöropati sıklığı viral hepatit tiplerine göre farklılık göstermiyordu.
Özet (Çeviri)
Peripheral neuropathy has been known in association with chronic liver disease. But, the causal relationship of liver disease to neuropathy has also been questioned. This study was aimed to evaluate the incidence and character of peripheral neuropathy in patients with liver disease due to hepatitis virus (HBV, HCV, HDV). The effect of abnormal porphyrin metabolism in chronic liver disease on hepatic neuropathy were also studied. Patients having an identifiable cause of peripheral neuropathy were excluded from the study. In this study, 60 patients with cronic liver disease (15 cronic hepatitis, 15 child A cirrhosis, 15 child B cirrhosis, 15 child C cirrhosis) were evaluated clinically and electrophysiologically to detect any evidence of peripheral neuropathy. Porphyrin profiles were mesured in plasma and urine of these patients. Although the majority of patients were asymptomatic, neurologic examination showed distal sensory loss, or motor weakness or distal loss of reflexes in 9 patients (%15). Electrophysiologic studies were found axonal polyneuropathy in 24 (%40) patients. Comparison of causes of liver disease (HBV, HCV, HDV) showed no significant differences in the incidence of neuropathy among the types of hepatitis virus.