Romatoid artrit ve sistemik lupus eritematozuslu hastalarda serum ferritin düzeyleri ile hastalık aktivitelerinin ilişkisi
The relationship between serum ferritin levels and disease activity in rheumatoid arthritis and systemic lupus erythematosus patients
  1. Tez No: 163255
  2. Yazar: SERKAN SEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECATİ ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Çalışmamızda RA'lı ve SLE'li hastalarda serum ferritin düzeyleri ile hastalık aktivasyonu arasındaki ilişkiyi araştırdık. 44 RA'lı (37K, 7E), 20 SLE'li (19K, IE), 29 maligniteli (17K, 12E), 28 akut bakteriyel enfeksiyonlu hasta (16K, 12E) ve 20 sağlıklı kontrol grubu (15K, 5E) çalışmaya alındı. Bütün hastaların ESH, CRP, tam kan sayımı ve serum demir parametreleri tespit edildi. RA'lı hastaların eklem bulguları kaydedildi ve hastalık aktivite skoru (DAS) hesaplandı. SLE'li hastalarda antinükleer antikor (ANA) ve anti-dsDNA titreleri, C3 ve C4 kompleman düzeyleri tespit edildi. SLE hastalık aktivite skoru (SLEDAI) hesaplandı.
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN SERUM FERRITIN LEVELS AND DISEASE ACTIVITY IN RHEUMATOID ARTHRITIS AND SYSTEMIC LUPUS ERYTHEMATOSUS PATIENTS SUMMARY In this study, we evaluated the relationship between ferritin levels and disease activity in rheumatoid arthritis (RA) and systemic lupus erythematosus (SLE) patients. We included 44 patients with RA, 20 patients with systemic lupus erythematosus (SLE), 25 patients with infection, 22 patients with malignancy and 20 healthy control subjects into the study. The ESR, CRP, whole blood count and serum iron parameters were determined in all cases. The joint findings in RA patients were recorded and the disease activity score (DAS) was calculated. In SLE patients, antinuclear antibody (ANA) and anti-dsDNA titers, C3 and C4 complement levels were determined. SLE disease activity index (SLEDAI) score was calculated.