Ank siyete ve depresif semptomlar üzerinde paroksetin ve essitalopram tedavilerinin karşılaştırılması
To compare the effects of pararexetine and escitalopram treatment at the patients that have anxiety or depressive symtems
- Tez No: 163277
- Danışmanlar: PROF.DR. FARUK GÜRGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 26
Özet
ÖZET Amaç: Anksiyete bozukluğu veya depresif bozukluk tanısı alan hastalarda paroksetin ile essitalopram tedavisinin karşılaştırılması. Yöntem: Çalışma Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Polikliniğinde yapıldı. Mart « 2005 ile Mayıs 2005 tarihleri arasında SCID-I (First ve ark 1997) duygudurum ve anksiyete modülüne göre herhangi bir anksiyete ve depresif bozukluk tanısı almış ve halen essitalopram ve paroksetin tedavisi alıyor olan hastalardan rastgele örneklem yöntemi ile 17' şer kişilik iki grup oluşturuldu. Hastalara çalışma hakkında bilgi verilerek izinleri alındı. Hamilton Anksiyete (Ham A) ve Hamilton Depresyon ( Ham D) skalaları hem ilk görüşmede hem de iki ay sonra uygulandı. Bulgular: İlk görüşmede ve iki ay sonrasında her iki grup arasında Ham-A ve Ham-D toplam skorları arasında anlamlı bir farka rastlanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: To compare the effects of paroxetine and escitalopram treatment at the patients that have anxiety or depressive disorder. Method: The present study was held in Dicle University Medical Faculty, Department of Psychiatry.The patients who were taken paroxetine and escitalopram because of anxiety and depressive disorders were included between the date of March-May 2005. The patients were divided into to groups according to SCID-I mood disorder and each group had 17 patients. Ham-A and Ham-D scalas were applied to both groups at the admission day and after two months of admission day. Results: There was no significant chance between the two groups about Ham-A and Ham-D scalas at admission day and two months after the admission day (p>0.05).