Stres üriner inkontinans olgularında 'tension-free vaginal tape' ve ' tension-free vaginal tape-obturator' operasyonlarının klinik ve ürodinamik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the clinical and urodynamic effects of TVT and TVT-O in the treatment of stress urinary incontinence
- Tez No: 163305
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖNAY YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Üroloji, Obstetrics and Gynecology, Urology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
VI I.Özet: Stres üriner inkontinans olgularında 'TVT' ve ' TVT-O' operasyonlarının klinik ve ürodinamik sonuçlarının karşılaştırılması Amaç: TVT-0 ve TVT operasyonlarının klinik ve ürodinamik bulgulara etkisinin belirlenip bu bulguların karşılaştırılması. Gereç ve Yöntem: 2004- 2005 yıllan arasında TVT-O operasyonu yapılan 19 hasta ile 2000- 2005 yıllan arasında TVT operasyonu yapılan 17 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastalara preoperatif ürolojik ve jinekolojik anamnez, Bristol Kadın Alt İdrar Yollan Şikayetleri Sorgulama Formu- Puanlanmış Şekli, jinekolojik muayene, ped testi, Q- tip testi, perineometri, üroflovmetri, üretra basınç profili (UPP) ve sistometri uygulanmıştır. Operasyondan en az 3 ay sonra tüm tetkikler tekrarlanarak preoperatif parametreler ile karşılaştmlmıştır. Bulgular: İki grup arasında demografik veriler, pelvik relaksasyon dereceleri, inkontinans tipleri, perineometri, Q- tip testi, ped testi, ürodinami parametreleri, ek pelvik cerrahi girişimler açısından anlamlı fark saptanmamıştır. TVT uygulanan 2 hastada mesane yaralanması, TVT-O grubundaki 1 hastada operasyondan sonra bacak ağnsı gelişmiştir. 2 'şer hastada postoperatif idrar retansiyonu gelişmiştir. Ortalama takip süresi TVT-O grubunda 6 ay, TVT grubunda ise 2 yıldır. Postoperatif dönemde iki grupta da idrar yapmaya başlamakta zorlanma saptanmıştır. Ped testi, Q- tip testi, perineometri değerleri ve ürodinami parametreleri arasında anlamlı fark yoktur. TVT-O grubunda maksimal üretra kapanma basıncında ve rezidüel idrar volümünde anlamlı artış, TVT grubunda ise miksiyon hacminde anlamlı azalma saptanmıştır. Hastalar Blaivas nomogramı kullanılıp mesane çıkım obstruksiyonu açısından değerlendirildiğinde TVT- O grubunda 5 hafif, 1 orta derecede obstruksiyon; TVT grubunda ise 1 hafif, 3 orta derecede obstruksiyon izlenmiştir. Sonuç: TVT-O SÜİ'nın cerrahi tedavisinde etkin bir yöntemdir. Uygulaması kolay ve komplikasyon oranı düşüktür. Basan oranları TVT ameliyatına benzerdir. AÜİ üzerine olan etkileri ve de novo detrusor instabilitesi açısından TVT ameliyatından farksızdır.
Özet (Çeviri)
VII Abstract: Comparison of the clinical and urodynamic effects of TVT and TVT-O in the treatment of stress urinary incontinence Objective: To evaluate and compare the effects of TVT-O and TVT operations on clinical and urodynamic parameters. Material and Methods: 19 patients who underwent TVT-O between 2004- 2005 and 17 patients who had TVT surgery between 2000- 2005 were included in the study. Preoperative urological and gynecological histories were taken, Bristol Female Lower Urinary Tract Symptoms Questionnaire were filled out, gynecological examination, pad test, Q-tip test, perineometry, uroflowmetry, urethral pressure profilometry (UPP), and cystometry were performed. All these procedures were repeated at least 3 months after the surgery and were compared with the preoperative parameters. Results: There was no significant difference between the two groups in terms of demographic data, degree of pelvic relaxation, incontinence types, additional pelvic surgery, perineometry, Q-tip test, pad test, and urodynamic parameters. Bladder injury was encountered in 2 patients in the TVT group and 1 patient in the TVT-O group had postoperative leg pain. Postoperative urinary retention was observed in 2 patients in each group. The mean follow-up was 6 months in the TVT-O group and 2 years in the TVT group. Patients in both groups had difficulty to start voiding in the postoperative period. The results of the pad test, Q- tip test, perineometry, and urodynamic parameters did not show a significant difference between the two groups. In the TVT-O group, there was a significant increase in the maximum urethral closure pressure and residual urine volume. On the other hand, in the TVT group, there was a significant decrease in the micturition volume. When the patients were evaluated for bladder outlet obstruction using the Blaivas nomogram, 5 cases of mild, 1 case of moderate obstruction in the TVT- O group and 1 case of mild and 3 cases of moderate obstruction were observed in the TVT group. Conclusions: TVT-O is an effective method for treating patients with stress urinary incontinence. It is an easy procedure to perform and has a low complication rate. The surgical outcomes are comparable to the TVT operation. It has similar effects on urge incontinence and de novo detrusor instability as TVT.