Elektrik giriş yaralarındaki yumuşak doku değişikliklerinin görüntü analizi yöntemi ile saptanması
Detection of soft tissuechanges in electricity entrance wounds with computer assisted image analysis
- Tez No: 163324
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİROL DEMİREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
67 SUMMARY The diagnosis of fatal electrical injuries is usually based upon histological findings together with the history. The electrical mark is known to be spesific sign of electrical injury. Thus electrical mark's macroscopic, microscopic and subcellular morphology has been extensely. The application of computer assisted image analysis was used in order to provide an objective and standart reference for identifying the electrical injury. For this purpose back skin of 10 rats were shaved and cleaned with alcohol before experimental injury. Biopsies were taken from these areas after applying 5 seconds cautery (220 V, 50 Hz., 8.5 watt), (220 volt, 50 Hertz) 5 seconds of electricity, 10 seconds of electricity and 20 seconds of electricity. Computer assisted image analysis were done for data evaluation. Nuclear perimeters, nuclear areas, minimum ferets, maximum ferets, diameter equivalent circle and form factors were measured in prepared sections of nuclei in normal, thermal and electricity injured skin. There was significant difference between normal skin and thermal or electricity injured skin for nuclear perimeters, nuclear areas, minimum ferets, maximum ferets, diameter equivalent circle and form factors paramaters but not between thermal and electricity injured skin. As a result; it is imposible to detect and identify distinctly the injury due to electroporation from thermal injury by using computer assisted image analysis of light microscopic slide. It is evaluated that detection of soft tissue changes in electricity entrance wounds with computer assisted image analysis for routine forensic medicine practice seems difficult in near future. Computer assisted image65 ÖZET Ölümcül elektrik yaralanmalarının tanısı, genellikle olayın öyküsü ve dokulardaki histolojik bulguların birlikte değerlendirilmesi ile konulur. Akım izi elektrik hasarının spesifik bir işareti olarak bilinir. Dolayısıyla akım izinin makroskobik, mikroskobik ve subsellüler morfolojisi geniş ölçüde çalışılmıştır. Elektrik hasarını teşhis etmek için objektif standart referans sağlamak amacıyla bilgisayar destekli görüntü analiz yöntemi kullanılmıştır. Isı ve elektrik hasan arasındaki farklar da çalışılmıştır. Bu amaçla 10 adet ratın sırt derisi deneysel hasar öncesinde tıraşlandı ve alkol ile temizlendi. 5 saniye koter (220 V, 50 Ez., 8.5 watt), 220 V, 50 Hz.'lik 5 saniye elektrik, 10 saniye elektrik ve 20 saniye elektrik tatbiki sonrasında bu bölgelerden biopsi alındı. Verilerin değerlendirilmesinde bilgisayarlı görüntü analiz yöntemi kullanıldı. Doku örneklerinden hazırlanan kesitlerde normal deri ile ısı ve elektrik hasarlı derideki nukleusların; çevre, alan, kısa çap, uzun çap, eşit alanlı daire çapı ve dairesellik oranları ölçüldü. Çevre, alan, kısa çap, uzun çap, eşit alanlı daire çapı ve dairesellik oranlarına göre karşılaştırma yapıldığında, elektriğe maruz kalan deri ile normal deri ve ısıya maruz kalan deri ile normal deri arasında anlamlı fark bulunurken, elektriğe maruz kalan deri ile ısıya maruz kalan deri arasında fark bulunamamıştır. Sonuç olarak; ışık mikroskopik preparatlarda, bilgisayar destekli görüntü analiz yöntemini kullanarak elektroporasyona bağlı hasan termal hasardan farklı biçimde tespit etmek ve tanımlamak mümkün değildir. Bilgisayar destekli görüntü analiz yöntemi ile elektrik giriş yaralarında yumuşak doku
Özet (Çeviri)
67 SUMMARY The diagnosis of fatal electrical ihjuries is usually based upon histological fındings together with the history. The electrical mark is known to be spesific sign of electrical injury. Thus electrical mark's macroscopic, microscopic and subcellular morphology has been extensely. The application of computer assisted image analysis was used in order to provide an objective and standart reference for identifying the electrical injury. For this purpose back skin of 10 rats were shaved and cleaned with alcohol before experimental injury. Biopsies were taken from these areas after applying 5 seconds cautery (220 V, 50 Hz., 8.5 watt), (220 volt, 50 Hertz) 5 seconds of electricity, 10 seconds of electricity and 20 seconds of electricity. Computer assisted image analysis were done for data evaluation. Nuclear perimeters, nuclear areas, minimunı ferets, maximum ferets, diameter equivalent circle and form factors were measured in prepared sections of nuclei in normal, thermal and electricity injured skin. There was signifıcant difference betvveen normal skin and thermal ör electricity injured skin for nuclear perimeters, nuclear areas, minimum ferets, maximum ferets, diameter equivalent circle and form factors paramaters but not between thermal and electricity injured skin. As a result; it is imposible to detect and identify distinctly the injury due to electroporation from thermal injury by using computer assisted image analysis of light microscopic slide. it is evaluated that detection of soft tissue changes in electricity entrance wounds with computer assisted image analysis for routine forensic medicine practice seems difficult in near future. Computer assisted image68 analysis may have a potential use as a diagnostic supplementary technique in selected cases for research.