Tripan mavisinin kornea endoteli üzerine olan etkilerinin geçirmeli elektron mikroskobisi ile değerlendirilmesi
46
- Tez No: 163328
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İHSAN ÇAÇA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
8.0ZET Amaç: Ratlann ön kamarasına farklı konsantrasyonlarda tripan mavisi injeksiyonu sonrasında kornea endotelinde meydana gelen histopatolojik değişiklikleri değerlendirmek. Materyal ve Metod: Bu experimental çalışmada 20 adet Wistar albino rafın 40 gözü kullanıldı. Ratlann sağ gözlerine farklı konsantrasyonda tripan mavisi, sol gözlerine 0.05 mi dengeli tuz solüsyonu (kontrol group) injekte edildi. Ratlann 4 gözüne %0.4, 4 gözüne %0.2, 4 gözüne %0.1, 4 gözüne %0.05, 4 gözüne %0.025 konsantrasyonlannda 0.05 mi tripan mavisi injekte edildi. İnjeksiyondan 1 gün, 1 ay sonra her tripan mavisi konsantrasyondan iki rat gözleri enüklee edildi. Kornea endotel hücreleri geçirmeli elektron mikroskopisi (TEM) ile incelenerek kontrol grubu ile karşılaştınldı. Bulgular: %0.4 ve %0.2'lik konsantrasyonlarda tripan mavisinin ön kamaraya verilmesinin kornea endoteli üzerindeki etkilerinin TEM ile değerlendirilmesinde hücrelerde vakoulizasyon, genişlemiş granüllü endoplazmik retikulum, intrastoplazmik ödem, piknotik nükleus ve mitokondriyal kristalizis izlendi. Geç dönemde ise bu etkilerin azalarak devam ettiği görüldü. %0.1 ve %0.050'lik konsantrasyonlarda ise erken dönemde çekirdek normal idi, granüllü endoplazmik retikulum ve golgi cisimciği aktif idi. Mitokondride minimal düzeyde kristalizis mevcut idi. %0.025'lik konsantrasyonda ise kontrol grubu ile karşılaştılınca hem erken hemde geç dönemde kornea endotel hücre yapılan arasında fark olmadığı saptandı. Sonuç: Tripan mavisi %0.4 ve %0.2 konsantrasyonlarda daha belirgin olmak üzere %0.1 ve %0.05 konsantrasyonlannda kornea endotel hücrelerinde yapısal değişikliklere neden olmaktadır, %0.025'lik konsantrasyonda, endotel hücre yapısının kontrol grubu arasında fark olmadığı saptandı. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY Purpose: To evaluate histopathological changes occuring in corneal endothelium after injection of trypan blue in different concentration into anterior chamber of rats. Methods: In this experimental study, 40 eyes of 20 Wistar albino rats were used. Trypan blue in different concentrations were injected into right eyes of the rats and 0.05 ml balanced salt solution (BSS) into left eyes (control group). Right eyes were grouped into 5, each consisting 4 eyes. Each group received 0.05 ml trypan blue in 0.4%, 0.2%, 0.1%, 0.05%, 0.025% concentrations respectively. One day and one month after injection two rat from each trypan blue concentration were sacrified and their eyes were enucleated. Corneal endothelial cells of enucleated eyes were analysed with transmission electron microscopy (TEM) and the results were compared with the control group. Results: Trypan blue, more evidently in 0.4% and 0.2% concentrations, vacuolisation in cells, intracytoplasmic edema, extensive granulated endoplasmic reticulum, nucleus picnotic, and crystalysis in mitokondrions. In the late period, these changes persisted in a decreasing manner. In 0.1% and 0.05% concentrations, nucleus was seen normal, granulated endoplasmic reticulum and golgi were seen actively, at minimal levels crystalysis in mitokondrions were observed. No differance in both early and late periods was determined between 0.025% concentration and control group. Conclusion: : Trypan blue markedly in 0.4% and 0.2% concentrations and in 0. 1% and 0.05% concentrations causes structural changes in corneal endothelial cells. In 0.025% concentration, ultrastructural building of endothelium was not different from control group. 40