Diz osteoartritli hastalarda farklı moleküler ağırlığa sahip hyalüronik asit deriveleri ve plasebonun etkinlik ve yan etki profilinin karşılaştırılması
Comparisone of efficacy and side effect profile of different weight hyaluronic acid derivatives in knee osteoarthritis
- Tez No: 163327
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEGÜL JALE SARAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Amaç: Osteoartrit (OA); kıkırdak, kemik ve sinovyal dokularda çeşitli travmatik, biomekanik, inflamatuvar ve genetik faktörlerin etkisiyle meydana gelen yapım ve yıkım süreçlerinin bozulmasıyla birlikte ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu çalışmada, diz OA'i olan hastalarda farklı molekül ağırlığına sahip hyalüronik asit deriveleri ve plaseboyu etkinlik ve yan etki profili açısından karşılaştırmayı amaçladık. Metod: Çalışmaya kliniğimize diz ağrısı nedeniyle başvuran; klinik özellikleri, muayene ve radyografik bulgularıyla diz OA'i tanısı konulan 80 hasta alındı. Hastalar randomize olarak 3 gruba ayrıldı. 1. gruptaki 30 hastaya düşük molekül ağırlıklı hyalüronik asit preparatı 2. gruptaki 30 hastaya yüksek molekül ağırlıklı hyalüronik asit preparatı 3. gruptaki 20 hastaya plasebo uygulandı. Tüm hastalar ağrı parametreleri (hareket, istirahat ve fleksiyon sırasında ağrı, ağrısız yürüme süresi ve ağrısız yürüme mesafesi), fonksiyonel parametreler (Western Ontario and Mc Master Universty Arthritis index (WOMAC), Lequesne Fonksiyonel İndeksi (LFI)) yaşam kalitesi ve sağlık durumu (Standford Healt Assesment Questionnarie (HAQ), Hastalık Etki Profili (HEP)), sabah tutukluğu ve maksimum fleksiyon açısından başlangıç, 6, 10 ve 14. haftalarda değerlendirildi. Tüm gruplara çalışma boyunca diz güçlendirme, eklem hareket açıklığı ve germe egzersizleri verildi. Bulgular: Tedavi öncesi parametreleri açısından tüm gruplar birbirine benzerdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim: Osteoarthritis (OA) is a disease emerging with deterioration of constructive and destructive processes due to effect of various traumatic, biomechanical, infiammatory and genetic factors on cartilages, bones and synovial tissues. in this study we aimed to compare different molecular weight hyaluronic acid derivatives and placebo in relation to effıcacy and side effects on OA patients. Method: Eighty patients complaining knee pain were included in this study that ali took OA diagnosis with clinical features, physical examination and radiographic findings. Patients randomly separated into 3 groups. 1.Group: 30 patients received low molecular vveight hyaluronic acid. 2.Group: 30 patients received high molecular vveight hyaluronic acid. 3.Group 20 patients received placebo. Ali patients were evaluated in relation to pain parameters (motion, resting and flexion pain, painless vvalking duration and painless walking distance), functional parameters (Western Ontario and Mc Master Universty Arthritis İndex (WOMAC), Lequesne functional Index (LFI)), quality of life and health status (the Standford Health Assesment Questionnaire (HAQ), Sickness Impact Profile (ŞIP)), morning stiffness and maximum flexion at the beginning, 6, 10 and 14 weeks. Ali groups received the exercises of knee reinforcement, joint motion and straining during study. Results: Ali groups were similar each other in relation to pretreatment parameters (p>0.05). High degree statistically signifıcant improvements were determined on ali tree groups except morning stiffness in high molecule and placebo groups.