İnguinal herni tamirinde beş farklı tekniğin karşılaştırılması
The correspondance of five different techniques of inguinal hernia repair
- Tez No: 163334
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAHMİ HATİPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Inguinal herni tamiri genel cerrahlar tarafından en sık uygulanan iki işlemden biri olup, uygulanacak en iyi teknik konusu daima tartışılmıştır. Çok sayıda hasta içerdiğinden ekonomi ve iş gücü açısından önem taşımaktadır. Herni tamirindeki başarı oranlarım yansıtan rekürens oranlarına ek olarak, minimal hasta rahatsızlığı, daha kısa hastanede kalış süresi, çalışmak amacıyla normal aktiviteye dönmek için daha erken iyileşme, daha az komplikasyonlar, daha az ağrı duyma, daha düşük maliyet ve daha iyi hasta memnuniyeti arzu edilmektedir. Ekstra maliyet ve nadir de olsa ciddi intraoperatif komplikasyon riski de taşısa, laparaskopik tamirin kullanımı tercihi, azalmış ağrı ve daha erken günlük aktiteye dönme gibi laparaskopinin avantajları nedeniyle artmaktadır. Artmış maliyet, genel anestezi kullanılması, uzun bir öğrenme eğrisi olması, ve ileri laparaskopik teknik bilme ihtiyacı duyulması dezavantajları olarak sayılabilir. Ağ örme, ileri laparaskopik teknik bilmeyi gerektirmemekte, lokal anestezi ile teknik olarak kolay uygulanabilen, monoflamen dikiş materyali kullanılması nedeniyle infeksion riski düşük, sürürlerin gevşek olması nedeniyle gerginliğin, ağrının az görüldüğü ve protez ya da laparaskopik ekipman gerektirmeyip böylece ek maliyet yüklemeyen bir yöntemdir. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde 2000-2005 yıllan arasında 8 hastaya ağ örme uygulandı. Ve istatistiki bilgiler doğrultusunda elde ettiğimiz sonuçlara göre ağ örme teloıiğinin uygulanabilir bir yöntem olduğu sonucuna vardık. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE CORRESPOND ANCE OF FIVE DIFFERENT TECHNIQUES OF INGUINAL HERNIA REPAIR Inguinal hernia repair is one of the two most frequent operations in general surgery, but the best technique is still controversial. However the best technique of the procedure is so important for the cost effectivitity because of the great numbers of the patients underwent this surgery. In addition to the rate of recurrence which reflects the rate of success in hernia repair, minimal patient discomfort, shorter hospital stay lenght, quicker recovery to normal activity for work, lower complications, lower pain perception, lower cost and beter patient satisfaction are desired. Decions about the use of laparascopic repair depend on whether the benefits (reduced pain and earlier return to usual activities) outweigh the extra costs and intraoperative risks. Disadvantages include increased cost, the use of general anesthesial ong learning curve, and the need for advanced laparascopic skills. The 'posterior wall darn' is a technique which does not need advanced laparascopic skills, can be practiced easily with local anethesia, and has low risk of infection as monofilamen suture material is used. Tension and pain are seen less as the sutures are loose. It also has no more cost, because no prosthesis or laparascopic equipments are needed. 8 patients underwent elective inguinal hernia repair which the posterior wall darn technic was used between 2001 and 2005 at the department of General Surgery of Trakya University Medical Faculty. And as a result of the statistical evaluations we conclude that the 'posterior wall darn' is a technicque which can be used in practice. 52