Patellar aks ve çekme bozukluklarında lateral retinakular gevşetme sonuçları
Results of lateral retinacular release in patellar axis and tracking disorders
  1. Tez No: 163333
  2. Yazar: NAZMİ KORKUT KASAPBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN UĞUR ÇALPUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Retrospektif olarak yapılan bu çalışmada 258 Patellofemoral Sendrom'lu olguya uygulanan lateral retinakular gevşetme sonrası sonuçlar klinik olarak değerlendirildi. Cerrahi öncesi tüm olgulara 6 haftalık non-steroid anti-inflamatuar ilaç tedavisi, izometrik kuadriseps, vastus medialis güçlendirici ve hamstring germe egzersizlerini içeren konservatif tedavi verilmiş, Bessete ve Hunter, Lysholm ve International KneeDdocumentation Ccomittee skorlamaları uygulanmıştır. Çalışmaya katılan 258 olgunun 164' ü sağ, 123' ü sol olmak üzere toplam 287 dizinden, 21 tanesi eş zamanlı, 7'si farklı zamanlarda olmak üzere cerrahi tedavi uygulandı. Olguların 131' i erkek, 127' si kadındı. Yaş ortalaması 43, en yaşlısı 82, en genci 16 yaşındaydı. Cerrahi tedavi yöntemi olarak hook knife ile tam artroskopik lateral retinakular gevşetme tekniği kullanıldı. Operasyon sırasında tüm olgulara dinamik artroskopik eklem muayenesi yapıldı ve patellofemoral eklem temas ilişkisine göre sınıflandırma yapıldı. Olguların 74' ünde Patellar lateral kompresyon sendromu, 123' ünde Patellar lateralizasyon, ve 90 tanesinde Patellar subluksasyon saptandı. Ayrıca artroskopik olarak lateral patellar faset ve femoral kondildeki kondropati değerlendirildi. Operasyon sonrası tüm olgulara egzersiz programı ve ilaveten egzersiz programına uyumu artırmak için devamlı pasif hareket cihazları ile bir hafta süre ile eğitim verildi. Tüm olgulara 6. ve 12. haftalarda diz skorlmaları tekrarlandı. Bütün skorlamalarda istatistiki olarak anlamlı iyileşme saptandı. 87Lateral patellofemoral eklem kondropatilerininde yaşa bağlı olarak arttığı istatistiki olarak tespit edildi. Sonuç olarak retrospektif olarak yapılan bu çalışmada, patellofemoral ağrı sendromlu olgularda operasyon öncesi uygulanan altı hafta egzersiz tedavisi, ardından yapılan tam artroskopik lateral retinakular gevşetme ve operasyon sonrası uygulanan aktif ve pasif egzersiz programları ile desteklenen tedavinin, uygun bir tedavi protokolü olduğuna karar verildi. Anahtar kelimeler : Patellofemoral eklem, Artroskopi, lateral retinakular gevşetme 88
Özet (Çeviri)
RESULTS OF LATERAL RETINACULAR RELASE IN PATELLAR AXIS AND TRACKING DISORDERS THAT CAUSES PATELLOFEMORAL PAIN SYNDROME SUMMARY In this retrospective study, clinical results of 258 patients with patellofemoral syndrome who underwent lateral retinacular relase were evaluated. All patients were treated with a conservative treatment protocol including non-steroid anti-inflamatory drugs, quadriceps and vastus medialis strengthening and hamstring stretching exercises before the surgical procedure. All patients were evaluated with Bessette& Hunter, Lysholm and International Knee Documentation Comittee scoring systems before the operation. Two hundred and eigthyseven knees of 258 patients were included to the study. A hundred and sixtyfour knees were right and 123 were left, twentyeigth knees were operated bilaterally, 21 of them were operated simultaneously and 7 were operated separately. Of the patients 131 were men and 127 were women. Mean age was 43, the oldest patient was 82 years old and the youngest was 16 years old. Full arthroscopic lateral retinacular release with a hook knife was used as surgical technique. During the operation dynamic arthroscopic joint examination was performed to all patients and the patients were classified according to the patellofemoral joint contact. According to this classification we found 74 Patellar 89lateral compression syndrome, 123 Patellar lateralisation and 90 Patellar subluxation. Chondropathies at lateral joint facet of patella and lateral femoral condyle were evaluated arthroscopically. In order to increase patient adaptation to the exercise programme patients were educated with continuous passive motion devices for one week in addition to routine execise programme. During follow up all patients were reevaluated by using knee scoring systems at postoperative 6th and 12th weeks. The improvement was statistically significant for all scoring systems. Lateral patellofemoral joint chondropaties were increased with aging according to the statistical results. As a result of this retrospective study, we suggested that, after 6 weeks of preoperative exercise program, treatment of patellofemoral pain syndrome with full arthroscopic retinacular release with a hook knife which was supported by active and passive postoperative exercise program, is an appropriate treatment protocol. Key words : Patellofemoral joint, Arthroscopy, Lateral retinacular release 90