Kasık fıtıklarında laparoskopik yöntemler ve sonuçları
Laparoscopic methods and results in inguinal hernia
  1. Tez No: 625697
  2. Yazar: GÜNEY ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FAİK ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kasık fıtığı tedavisinde standart bir tedavi günümüzde belirlenememiştir. Bu yöntemlerin birbirlerine olan avantajları ve dezavantajları tartışılmaktadır. Tedavide açık ve laparoskopik yöntemler kullanılmaktadır. TEP (total ekstraperitoneal) ve TAPP (transabdominal preperitoneal) teknikleri günümüzde başlıca laparoskopik yöntemlerdir. ̋Kasık Fıtıklarında Laparoskopik Yöntemler ve Sonuçları ̏ isimli çalışmamızda bu laparoskopik teknikler retrospektif incelenip, erken ve geç dönem komplikasyonları karşılaştırıldı. Olgu sayısının artması ve yeni güncel tekniklerin gelişmesiyle birlikte yapılan çalışmalar kasık fıtığı tamirinde ideal tekniğin sağlanmasına yardımcı olacaktır. Bu çalışmalardaki veriler ışığında bundan sonraki olgularda yaklaşımımız belirlenecektir. Gereç ve Yöntem Bu tez çalışmasında, 2016 Temmuz – 2019 Temmuz tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp fakültesi Genel Cerrahi Kliniği'nde laparoskopik kasık fıtığı tamiri yapılmış 148 hasta incelenmiştir. Olgularda; yaş, cinsiyet, operasyon tipi, operasyon öncesi primer/nüks olma durumu, hastanede yatış süresi, peroperatif ve postoperatif komplikasyonlar incelenmiştir. Çalışmada değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu histogram grafikleri ve Kolmogorov-Smirnov testi ile incelendi. Tanımlayıcı analizler sunulurken ortalama standart sapma, ortanca ve minimum-maksimum değerler kullanılmıştır. Normal değişkenler birbirleri ile Pearson, Ki-kare ve Fisher's exact testleri ile karşılaştırıldı. Bulgular 148 hasta ile yürüttüğümüz çalışmamızda hastaların 136'sı erkek (%91,89) olup 12'si kadındır (%8,11). Sosyodemografik değişkenler incelendiğinde hastaların %52.03'ü 46-65 yaş grubunda, %89,86'sı ise primer vakalardır. Hastaların %71,62'si tek taraflı olup %66,89'unda TEP operasyonu yapılmıştır. 148 hastanın operasyon sonrası en az bir yıllık yapılan takiplerinde 14'ünde (%9,46) komplikasyon gelişmiştir. Sonuç Çalışmamızın sonuçlarını dünyanın çeşitli merkezlerinde yapılan çalışmaların sonuçları ile karşılaştırdık. Elde edilen sonuçların literatürdeki çalışmaların sonuçları ile uyumlu olduğunu gördük. Verilerimiz ışığında iki tekniğinde güvenle kullanılabileceği düşüncesindeyiz. Fıtık tedavisinde etkili bu iki yöntemden hangisinin seçileceği konusunda cerrahın deneyimi doğrultusundaki tercihini en önemli unsur olarak görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
A standard treatment for inguinal hernia treatment has not been established today. The advantages and disadvantages of these methods to each other are discussed. Open and laparoscopic methods are used in the treatment. TEP (total extraperitoneal) and TAPP (transabdominal preperitoneal) techniques are the main laparoscopic methods today. In our study titled“Laparoscopic Methods and Results in Inguinal Hernia”, these laparoscopic techniques were analyzed retrospectively and early and late complications were compared. The studies carried out with the increase in the number of cases and the development of new current techniques will help provide the ideal technique in inguinal hernia repair. In the light of the data in these studies, our approach will be determined in the future cases. Material and method In this thesis, 148 patients who underwent laparoscopic inguinal hernia repair in Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty General Surgery Clinic between July 2016 - July 2019 were examined. In the cases; age, gender, type of operation, preoperative primary / relapse status, length of hospital stay, peroperative and postoperative complications were examined. In the study, the suitability of variables to normal distribution was examined with histogram graphics and Kolmogorov-Smirnov test. While presenting descriptive analyzes, average standard deviation, median and minimum-maximum values were used. Normal variables were compared with each other using Pearson, Chi-square and Fisher's exact tests. Results In our study conducted with 148 patients, 136 of the patients were male (91.89%) and 12 were female (8.11%). When sociodemographic variables are analyzed, 52.03% of the patients are in the 46-65 age group and 89.86% are primary cases. 71.62% of the patients were unilateral and TEP operation was performed in 66.89%. Complications developed in 14 (9.46%) of at least one year follow-up of 148 patients. Conclusion We compared the results of our study with the results of studies conducted in various centers around the world. We have seen that the results obtained are consistent with the results of the studies in the literature. In the light of our data, we think that it can be used safely in two techniques. We see the preference of the surgeon's experience in terms of which of these two effective methods in hernia treatment should be chosen.