Değişik ilaçların ovaryan apoptoz ve ilgili genler üzerine etkileri: Prospektif plasebo kontrollü hayvan deneyi
Effect of different drugs on ovarian apoptosis and related genes: Prospective placebo controlled animal study
  1. Tez No: 163342
  2. Yazar: HASAN BAHADIR SAATLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL POSACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Apoptoz programlı hücre ölümü olup over folikül hücrelerinin atreziye gitmesinden sorumlu olan en önemli yoldur. İnsanda bu süreç fetal hayatta başlar ve menopoza kadar geçen süre içinde devam eder. Fetal hayatın 16-20. haftalarında her iki överde ortalama olarak altı ile yedi milyon oosit vardır. Pubertede bu sayı 300.000 ile 500.000 'ne kadar düşecek ve bir kadınının hayatı boyunca ancak 400 ile 500 tane folikül ovulasyona gidebilecektir. Günümüzde apoptoz yolunun değişik basamaklarına etki ederek apoptozu inhibe etmek veya indüklemek mümkündür. Biz çalışmamızda deneysel olarak ratlarda değişik ilaçların uzun süreli uygulamalarının ovaryan apoptoz ve ilişkili proteinler üzerine etkilerim tespit etmeyi amaçladık. Ovaryan apoptoz diğer somatik hücreler de olduğu gibi kaspaz proteinleri, antiapoptotik Bcl-2 gen ailesi üyeleri, proapototik Bcl-2 gen ailesi üyeleri, apoptozun doğal inhibitörleri, sitokinler ve hormonal uyanlara bağlı olarak meydana gelir. Antiapoptotik proteinlerle proapoptotik proteinler arasında bir denge vardır. Günümüzde ovaryan apoptoz değişik ilaçlarla idüklenebilir veya inhibe edilebilir. Çalışmamız Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Laboratuarında yapıldı. Kontrol grubuna (n=10) iki ay süreyle her gün plasebo verildi. İkinci gruba (n=10) ayda bir depo form GnRH agonisti verildi. Üçüncü gruba (n=10) iki günde bir GnRH antagonisti verildi. Dördüncü gruba (n=10) ayda bir mesigyna (depo form kontraseptif) verildi. Deney süresince, ikinci gruptan eksitus olan bir rat ve dördüncü gruptan eksitus olan iki rat çalışma dışı bırakıldı. İki ay sonunda laparotomiyle ooferektomi yapıldı. Over dokularında apoptoz, Bcl-2 ve bax proteinlerinin imünoreaktiviteleri ve Bcl-2 ve bax genlerinin ekspresyonlan çalışıldı. Sonuç olarak, gruplar arasında apoptoz, Bcl-2 ve bax proteinlerinin imünoreaktiviteleri bakımından anlamlı fark bulunmadı. Ancak GnRH antagonist tedavisi proapoptotik bax geni ekspresyonunu anlamlı derecede arttırırken, GnRH agonist ve mesigyna tedavisi proapoptotik bax geni ekspresyonunu anlamlı derecede azalttı. Ayrıca GnRH agonist ve mesigyna tedavileri antiapoptotik Bcl-2 geni ekspresyonunu anlamlı derecede azalttı. Şimdiye kadar böyle bir çalışma yapılmamıştır. Değişik ilaçların ovaryan apoptoz üzerine net etkilerini gösterememiş olsak da, uzun süreli ilaç uygulamalarının ovaryan apoptoz ile ilgili genlerin ekspresyonu modifiye edilebileceği sonucuna vardık. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY Apoptosis can be defined as programmed cell death, and it is the primary pathway for follicular atresia. In humans this process starts from the fetal life and proceeds till menopause. In the 16th and 20th weeks of fetal life, in each ovary there are six to seven millions of oosites. In puberty this number will decrease to 300.000 to 500.000 and in a woman's whole life only 400 or 500 follicles will ovulate. Apoptosis can be induced or inhibited by various treatments. In our study, we aimed to investigate the effects of different drugs on ovarian apoptosis and related genes in rats. Ovarian apoptosis like in other somatic cells is mediated by antiapoptotic Bcl-2 gene familly members, proapoptotic Bcl-2 gene familly members, natural inhibitors of apoptosis, cytokines and hormones. There is a balance between proapoptotic and antiapoptotic proteins. Today we can stimulate or inhibite ovarian apoptosis. We peformed our study in the animal studies laboratories of Dokuz Eylül University Facultyof Medicine. The control group (n=10) was given placebo every day for two months. The second group (n=10) was given depot form GnRH agonist once a month for two months. The third group (n=10) was given GnRH antagonist once in two days interval for two months. Fourth group (n=10) was given mesigyna once a month for two months. During the experiment, one rat from the second group and two rats from the fourth group died, and they were excluded from the study. After two months oopherectomy was performed. In ovary tissues, apoptosis, immunohistochemistry for bax and Bcl-2 proteins and gene expressions for these proteins was done. The results of apoptosis and immunohistochemistry studies showed no significant difference between groups. GnRH antagonist treatment increased bax gene expression, where as GnRH agonist and mesigyna treatment decreased bax gene expression. Additionally GnRH agonist and mesigyna treatments decreased Bcl-2 gene expression. Although we did not find a significant effect of our treatments on ovarian apoptosis, we were able to show that long term treatments with various drugs could modify the expression of genes related with ovarian apoptosis. 38