Çocuklarda postoperatif analjezide kaudal ropivakaine eklenen farklı dozlarda tramadol uygulamalarının karşılaştırılması
The comparison of different dose applications of tramadol added to caudal ropivacaine in the postoperative analgesia in children
  1. Tez No: 163345
  2. Yazar: SERKAN SAYILGAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DİLEK ÖZCENGİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Çocuklarda Postoperatif Analjezide Kaudal Ropivakaine Eklenen Farklı Dozlarda Tramadol Uygulamalarının Karşılaştırılması Çalışmamızda, çocuklarda postoperatif ağrı tedavisinde tek doz kaudal ropivakaine eklenen tramadol dozlarının etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Ebeveynlerin onayı alınarak sünnet, hipospadias, orşiopeksi, hidroselektomi, inguinal herni operasyonu olacak, yaşlan 1-10 arasında değişen, ASA I-II grubu 60 çocuk çalışma kapsamına alındı. Anestezi indüksiyonu yüz maskesi kullanarak % 6-7 konsantrasyonda sevofluran, % 50 azot protoksit ve % 50 oksijen ile sağlandı. Hastalara kas gevşetici uygulanmaksızın laringeal mask yerleştirildikten sonra, sollateral dekübitus pozisyonu verilerek kaudal blok uygulandı. Hastalarımız rasgele 2 gruba ayrıldı. Grup I' e (n=30) ropivakain (%0.2, 1 mg/kg) - tramadol (1 mg/kg), Grup II' ye ropivakain (%0.2, 1 mg/kg) - tramadol (0.5 mg/kg) serum fizyolojik ile sulandırılarak 0.5 ml/kg.a uygulandı. Ağrı CHEOPS testi, sedasyon ise sedasyon 5 puan testi ile değerlendirildi. Grupların yaş, ağırlık, operasyon türleri, süreleri arasında fark saptanmadı (p>0.05). Hiçbir olguda hipotansiyon, bradikardi ve solunum depresyonu ile karşılaşılmadı. Analjezi sürelerinin grup I' de (1369±217 dk.), grup II' ye (870±395 dk.) göre daha uzun olduğu saptandı (p=0.001). 24 saat içerisinde analjezik gereksinimi olan olgu sayısının grup I'de daha az olduğu belirlendi (p=0.001). Sedasyon skorları iki grupta 0.05). Postoperatif bulantı ve kusma insidansınm grup I'de (8 olgu), grup H'e (4 olgu) göre daha yüksek olduğu belirlendi (p=0.010). Sonuçta; çocuklarda kaudal ropivakain - tramadol ile etkin bir postoperatif analjezinin sağlandığı, kaudal ropivakaine eklenen lmg/kg tramadol ile analjezi süresinin uzadığı ve daha az ek analjezik gereksinimi olduğu kanısına varıldı. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kaudal blok, Postoperatif Ağrı, Ropivakain, Tramadol, VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Comparison Of Different Dose Applications Of Tramadol Added To Caudal Ropivacaine In The Postoperative Analgesia In Children Aim of this study was to compare the effects of different dose applications of tramadol added to single dose caudal ropivacaine in children's postoperative pain management. Informed consent from parents was undertaken, 60 children, ASA status I-II, aged between 1 and 10, undergoing circumcision, hypospadias, herniorraphy, orchiopexy, hydrocelectomy included in the study. Anesthesia was inducted via face mask, with inhaled sevoflurane 6-7 % concentration and 50 % N2O in oxygen. No neuromuscular blocker was administered and the patients were taken into lateral decubitis position to receive caudal blockade following the replacement of a laryngeal mask. Patients were randomly divided into two groups to receive either ropivacaine (0.2 %, 1 mg/kg) plus tramadol (1 mg/kg) (group I, n=30) or ropivacaine (%0.2, 1 mg/kg) - tramadol (0.5 mg/kg), with a total volume of 0.5 ml/kg. Pain was evaluated by CHEOPS, sedation was evaluated by 5 point sedation test. No difference was regarding age, weight, kind and duration of operation between the groups (p>0.05). No patients experienced hypotension, bradycardia or respiratory depression. Duration analgesia was longer in group I ( 1369±217 min.) than group II (870±395 min.) (p=0.001). in groupl, lesser patients required supplementary analgesics in the postoperative 24 hours (p=0.05).