Majör abdominal cerrahi uygulanan çocuklarda epidural ropivakain ile ropivakain-tramadol'un postoperatif analjezi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of effects of epidural ropivacaine and ropivacaine plus tramadol on postoperative analgesia in children undergoing major abdomen surgery
  1. Tez No: 131865
  2. Yazar: KEREM İNANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÖZCENGİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Majör abdominal cerrahi uygulanan çocuklarda postoperatif ağrı tedavi yöntemi olarak epidural blok uygulaması tercih edilen bir yöntemdir(7,8,9). Yeni bir lokal anestezik olan ropivakainin kardiyak ve santral sistemine toksik etkisinin düşük olduğu bildirilmiştir(7~13). Son yıllarda sentezlenen zayıf bir opioid olan tramadolun çocuklarda kaudal blokta etkin olduğu bildirilmesine rağmen, lumbar epidural blokta uygulanmasına dair yapılan çalışmalar çok sınırlıdır. Bu nedenle çalışmamızda, çocuklarda epidural ropivakain ile ropivakain- tramadol uygulamalarının postoperatif ağrı tedavisindeki etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Etik kurul onayı alındıktan sonra majör abdominal cerrahi (ürolojik ve intestinal) uygulanan, ASA I-II grubu, 2-12 yaşlan arasındaki 44 çocuk çalışmaya dahil edildi. Anestyezi indüksiyonu ve trakeal entübasyon sonrası olgulara sol lateral dekübitis pozisyonunda Tuohy iğnesi (19-20G) kullanılarak, epidural kateter (22-24G) takıldı. Olgular rastgele iki gruba ayrılarak grup I'e ropivakain (% 0.2) 0.7 ml/kg volümde, grup İT ye ise ropivakain (%0.2) + tramadol (2mg/kg) 0.7 ml/kg volümde verilerek epidural blok uygulandı. Olguların sevofluran konsantrasyonları, SKB, DKB, KAH değerleri preoperatif ve peroperatif 5., 10,15., 20., 25., 30. ve 45. dakikalarda, SKB, DKB, KAH, solunum sayısı, CHEOPS ve sedasyon skoru ile olası yan etkiler postoperatif 5., 10., 15., 30., 45. dakikalarda, 1., 2., 3., 4., 6., 12. ve 24. saatlerde kaydedildi. Ayrıca postoperatif analjezi süresi de kaydedildi. Grupların demografik özellikleri benzerdi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF EFFECTS OF EPIDURAL ROPIVACAINE AND ROPIVACAINE PLUS TRAMADOL ON POSTOPERATIVE ANALGESIA IN CHILDREN UNDERGOING MAJOR ABDOMEN SURGERY Epidural blockade is recently the choice of postoperative pain management in children undergoing major abdomen surgery(7'8'9). Ropivacaine, a new local anesthetic agent, has been reported to have lower toxic effects on cardiovasculary and central nervous systems(7"13). Although, a weak opiad synthesized in recent years, tramadol, has been reported to be effective in caudal blockade in children, studies regarding its use in lumbar epidural blockade are rare. Thus, we aimed to compare the effects of sole ropivacaine and ropivacaine plus tramadol administered epidurally on postoperative analgesia in children. 44 children, aged between 2 to 12, with ASA physical status I and II, undergoing major abdomen surgery, included in the study after approval by the ethic committee. Following induction of anesthesia and tracheal entubation, patients were placed into left lateral decubitis position and an epidural catheter (22-24G) was inserted by using Tuohy needle (19-20G). Patients were randomly divided into two groups to receive sole ropivacaine (0.2%) 0.7 ml/kg (group I), and ropivacaine (0.2%) plus tramadol (2mg/kg) with total volume 0.7 ml/kg epidurally. Sevoflurane concentrations, SBP, DBP, and HR values were recorded preoperative^ and intraoperative at 5th, 10th, 15th, 20th, 25th, 30th, and 45th minutes. SBP, DBP, HR, breath rate, CHEOPS and sedation scores, and probable adverse effects were recorded postoperatively at 5th, 10th, 15th, 30th, 45th minutes and 1st, 2nd, 3rd, 4th, 6th, 12th, and 24th hours. Postoperative analgesia durations were also recorded. Demographical data were similar between the groups.