Pediyatrik kaudal blokta ropivakaine eklenen ketaminin etkinliği
The Effect of Ketamine Adding to Ropivacaine on the Caudal Block in Pediatric Anesthesia
  1. Tez No: 193106
  2. Yazar: RAMAZAN ÖDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER LÜTFİ ERHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
İnguinal bölge operasyonu geçirmesi planlanan çocuklarda kaudal anestezideropivakainin ve ropivakaine eklenen ketaminin, anestezi yeterliliği, hemodinamikparametreler ve postoperatif ağrı tedavisindeki etkinliklerini karşılaştırdık.Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza fakülte etik kurul ve ailelerin onayı alınan ASA 1-2grubundan 1-4 yaşlarında inguinal girişim planlanan 45 olgu alındı.Anesteziindüksiyonu yüz maskesi yolu ile % 50 O2/% 50 N2O karışımı içinde % 8konsantrasyonda sevofluran ile yapıldı. Tüm hastalara vekuronyum (0.1 mg kg-1) ileyeterli kas gevşekliği sağlanarak, kafsız tüp ile endotrakeal entübasyon uygulandı.Anestezi idamesi % 50 O2/% 50 hava karışımı içinde % 0.5-2.5 konsantrasyondasevofluran ile sürdürüldü. Hastalarımız rastgele 3 gruba ayrıldı. Grup R'ye 2 mg kg-1% 0.2 ropivakain, Grup K'ye 0.5 mg kg-1, ketamin, Grup R+K'ye 2 mg kg-1, % 0.2ropivakain+0.5 mg kg-1 ketamin kaudal olarak verildi.Hastalarımızın ağrı düzeyleri modifiye CHEOPS ile, sedasyon durumu Wilsonsedasyon skalası kullanılarak, postoperatif dönemdeki motor aktivite derecesi 3-nokta skalayla değerlendirildi. Verilerin istatistiki değerlendirmesinde SPSS 12.0paket programı kullanıldı.Bulgular: Grupların yaş, ağırlık, operasyon türleri arasında fark saptanmadı(p>0.05). Modifiye CHEOPS skorunun, postoperatif 45.
Özet (Çeviri)
The effect of ketamine adding to ropivacaine on the caudal block inpediatric anesthesiaThe aim of this study was to identify the effectiveness of ropivacaine andropivacaine plus ketamine on the efficiency of anesthesia, haemodynamic parametersand the treatment of postoperative pain in pediatric patients were planned to performoperations for inguinal region.Materials and Methods: Forty-five patients with ASA score 1-2, between ages 1 to4 were enrolled to study approved by local ethic committee and by their family.Induction of anesthesia was performed via face mask with sevoflourane 8 % in 50 %O2 / 50% N2O mixture. Vecuronium was used to all subjects in dose of 1 mg kg-1 foradequate relaxation of muscles and intratracheal intubation was performed with tubewithout cuff. Maintenance dose of anesthesia was provided with sevoflourane 0.5-2.5% in 50 % O2 / 50% air mixture. Patients were randomly divided into 3 groups.Ropivacaine 0.2% 2 mg kg-1 was given to Group R via caudally, ketamine 0.5 mg kg-1was given to Group K via caudally and Ropivacaine 0.2% 2 mg kg-1 plus ketamine0.5 mg kg-1 was given to Group R+K via caudally.The degree of pain, the condition of sedation and the degree of motor activity in thepostoperative period were evaluated with Modified CHEOPS, Wilson sedation scaleand three point scale, respectively. SPSS 12.0 for windows was performed for theevaluation of statistically significance.Results: There were no differences between groups for ages, weight and types ofoperations.