Sıçanlarda intraperitoneal polipropilen yama üzerine uygulanan polietilen glikol ve metilen mavisi karışımının adhezyonlar üzerine etkisi
  1. Tez No: 163370
  2. Yazar: PAKİZE DEMİRKALEM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ASIM CİNGİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Laparoskopik ventral fitık onarımında karşılaşılan en önemli komplİkasyonlar intraperitoneal adhezyonlar ve bunlara bağlı intestinal obstrüksiyonlar ile enterokütanöz füstül oluşumudur. Günümüzde bu komplikasyonlardan kaçınmak amacı ile intraperitoneal olarak ePTFE ve Kompozit yamalar tercih edilmektedir. Ancak bu yamalar maliyeti oldukça yüksek yamalardır. Peritoneal travma ile fibrinden zengin bir ekzuda meydana gelerek geçici adhezyonlar oluşturur. Zamanla fibrinoliz aktive hale geçerek bu adhezyonlan ortadan kaldırır. Ancak iskemi, yabancı cisim, enfeksiyon varlığında fibrinolitik sistemde gecikmeler olarak fibrin matriks üzerine inflamatuar hücreler invaze olur. Bu hücrelerin invazyonu ile geçici adhezyonlar kalıcı adhezyonlar haline gelir. Polietilen glikol pekçok çalışmada antiadhezif özelliği gösterilmiş bir maddedir. Yüksek vizkositesi ile serozal yüzeyleri kaplayarak ince film bir tabaka oluşturur; intraperitoneal sıvıyı arttır ve intraperitoneal proteinlerle agregatlar oluşturduğundan geri emilimi gecikir. Yapılan hayvan deneylerinde polietilen glikol kaplanmış dokularda plazminogenin aynlmasım engelleyerek fibrinolizin devamlılığını sağladığı düşünülmektedir. Polietilen glikol uygulama yüzeyinde 5-7 gün kalarak sonrasında hidrolize uğrar ve böbreklerden atılır. Polietilen glikol ve metilen mavisi karışımı antiadhezif özelliği nedeni ile jinekolojik cerrahide kullanılan bir karışımdır. Metilen mavisinin de çalışmalarla gösterilen antiadhezif özelliği mevcuttur. Bu karışımda metilen mavisi görüntüleme sağlamak amacı ile kullanılmıştır. Çalışmamızda polipropilen yama üzerine polietilen glikol ve metilen mavisi karışımı uygulanarak daha düşük maliyet ile adhezyon oluşumunun engellenmesi ve pahalı alternatifi ile karşılaştırılması planlandı. Bu amaçla 4 grup oluşturuldu. İlk grup intraperitoneal polipropilen yama uygulanan grup (PP; n=8), ikinci grup intraperitoneal polipropilen yama üzerine polietilen glikol ve metilen mavisi uygulanan grup (PP/PEG/MM; n=8), üçüncü grup intraperitoneal kompozit yama uygulanan grup (KY; n=8) ve dördüncü grup intraperitoneal polipropilen yama üzerine metilen mavisi uygulanan grup (PP/MM; n=8). Postoperatif 8. günde relaparotomi yapılarak yama üzerindeki adhezyon skorlaması yapıldı. ANAHTAR KELİMELER: polietilen glikol, metilen mavisi, adhezyon, yama, fıtık iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Intraperitoneal adhesions, intestinal obstructions and enterocutaneous fistula formation are the most feared complications in laparoscopic ventral hernia repair. ePTFE and composite mesh are preferred to reduce these complication rates.But these are expensive choices. After trauma/injury to the peritoneum, an exudate rich in fibrin occurs and causes transient adhesions. These transient fibrin bands are broken down by activation of fibrinolysis, ischemia, foreign bodies and infection causes a reduction in fibrinolytic activity and inflammatory cells invade fibrin matrix. By this invasion of inflammatory cells, transient adhesions became dense and permanent. Polyethylene glycol is an antiadhesive. It has a high viscosity and produce a thin film on serosal surfaces. Its hydrogel form remains intact for about 5 to 7 days,remaining adherent to the site of application during the critical period when fibrin deposition and fibrinolysis are believed to occur, and then degredades into water-soluable polyethylene components that undergo renal clearance. The SprayGel adhesion barrier system ( Confluent Surgical Inc,Wartham MA) consist of two polyethylene glycol based liquids that when mixed together rapidly cross-link to form a biocopatible absorbable hydrogel in situ. Methylene blue is used for visualization in this system. We used this hydrogel on polypropylene mesh to reduce adhesion formation. We have 4 groupsJFirst group is intraperitoneal PP group (PP; n=8), second group is intraperitoneal PP with PEG/MM (PP/PEG/MM; n=8),third group is komposite mesh group (CM; n=8), forth group is PP with metyhlene blue (PP/MM; n=8). We made adhesion score on the 8 th day postoperatively. ANAHTAR KELİMELER: polyethylene glycol,methylene blue, adhesion,mesh,hernia.