Konya ili Cihanbeyli İlçesi'nde anlatılan masalların çocuk eğitimi açısından incelenmesi
The Fable talking in the sub-prefectecture of Konya sub-prefectecture of Cihanbeyli, their analyse about the education of child
  1. Tez No: 189167
  2. Yazar: GÜLTER DEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEYİT EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
ÖZETBu araştırmanın amacı, ilköğretim okullarında eğitim gören öğrencilerin özellikleTürkçe dersi ve ilgili diğer derslerin işlenişinde, masalların çocukları hangi yöndegeliştirebileceklerini ve masalların çocuk eğitimine ne gibi katkıları olabileceğini ortayaçıkarmaktır.Masalların eğitim ve öğretime etkileri ve çocukların gelişiminde ne gibi olumlukatkıları olabileceği incelenmiştir. nceleme esnasında eğitim ve önemi, çocuk eğitimi veönemi, çocuk edebiyatı, masalın tanımı, masalın çocuk eğitimindeki önemi hakkındaözet bir bilgilendirilmeye gidilmiştir. Ayrıca araştırmanın yapıldığı ilçenin genel yapısıhakkında bilgi verilmiştir.Bu araştırmanın evrenini Cihanbeyli ilçesinde anlatılan masallar oluşturmaktadır.Edinilen masalların büyük bir kısmı yaygın bir şekilde kullanılan, bildikmasallardan oluşmaktadır. Masalların dinlenildiği kişilerin genç olması, orijinalmasallara ulaşmamızı zorlaştırmıştır.Araştırmada elliüç (53) masal, yaklaşık yirmidört (24) unsur göz önündebulundurularak incelenmiştir. nceleme esnasında masalların kısa özetleri de sunularak,masalın içeriği hakkında genel bir bilgilendirmeye gidilmiştir.Masalları incelerken göz önünde bulundurulan kriterlerin bazıları şunlardır:şlenen masalın çocuğa, milli kültüre dair kazandırdıkları var mıdır? Varsanelerdir?Masalın çocuğun üretkenliğine herhangi bir katkısı var mıdır?Masal, çocuğun olumlu bir kişilik kazanmasına yardımcı oluyor mu?Masal, çocuğa, millet, vatan, bayrak kavramlarını çağrıştırıyor mu?Masal çocuğa, kitap sevgisi aşılıyor mu?şlenen masal çocuk eğitiminde kullanılabilir mi?Çocuk eğitiminde oldukça önemli bir yere sahip olan masallar, bazı olumsuz bakışaçılarına rağmen, iyi bir seçicilikle çocukların bireysel ve toplumsal gelişimlerinekatkıda bulunması açısından değerlendirilerek, örgün eğitimin önemli bir unsuru halinegetirilebileceğini ortaya koymaya çalıştık. Eğitimin temel elemanı olan çocukların,klasik yöntemlerle bilginin öğretmen tarafından sunularak kazandırılması yerine,eğitime aktif birer elaman olarak katılmaları daha başarılı olmalarını sağlamaktadır.Aktif katılımın en önemli araçlarından biri olan masal, çocuğun katılımı açısından iyibir alan oluşturmaktadır. Çocuk masalda anlatılan olayları, kendini kahramanın yerinekoyarak yaşama şansına sahiptir. Buda çocukta öğrenmeyi kalıcı kılmakta ve unutmaolasılığını en aza indirgemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe aim of this study is to set forth what kind of contributions of fairy tales thereare to education of primary students and in which way they progress the childrenespecially in Turkish Lesson.The affection of fairy tales to education and teaching, and what kind of positivecontribution there are to children?s progress have been examined. During theexamination, it has been given summary information about importance of education andteaching, children education and its importance, children literature, identifying of fairytale, the importance of fairy tale on children education. The universe of this study is thefairy tales which are told in Cihanbeyli sub-province.At the examination, 53 (Fifty three) fairy tale, approximately 24 (twenty four)elements have been considered. During the examination, short brief of fairy tales hasbeen submitted and brief content of fairy tales have been given.While examining the fairy tales, some criteria has been considered as follows:Is there anything that examined fairy tales make gain to children, nationalculture? If there is what are they?Is there any contribution of fairy tale to productivity of children?Does the fairy tale contribute positively to make positive personality of children?Does fairy tale evoke nation, homeland, and flag concepts to the children?Does the fairy tale inspire book love to the children?Despite of some negative views, the fairy tales which have an important place atchildren education will be evaluated in respect of their contributions to individual andsocial developments of children when they were selected with well selectivity; we tried toset forth that it can be an important element of day education. In spite of gaining theinformation to the children by teachers in classical methods, to participate the childrenwho are basic elements of education as active individuals and making them moresuccessful are being provided. One of the important tools of active participating is fairytales; it composes a good area in respect of participating of children. The children haveopportunity to live the hero at the fairy tale in his/her place. This makes the learningpermanent and decreases forgetting possibility to minimum.