Fare serebrovasküler gelişim modeli: Retinal damarlanmanın gen analizi
  1. Tez No: 163392
  2. Yazar: KORAY ÖZDUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜRKER KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Serebrovasküler gelişim konusunda güncel bilgimiz, bu karmaşık süreci detayları ile açıklamakta yetersiz kalmaktadır. Bu alanda kullanılabilecek in-vivo deney modellerine ihtiyaç vardır. Neonatal retinal doku serebral doku ile histolojik olarak benzerlikler gösterir. Retinal damar gelişiminin de serebrovasküler gelişime benzediğini gösteren kanıtlar vardır. Bu çalışmanın amacı, neonatal fare retinasının bir serebrovasküler gelişim modeli olarak uygunluğunu sınamak ve gen analizini yaparak bu gelişim sırasında oluşan değişimleri belirlemektir. Model hayvanı olarak C57b faresi kullanılmış, postnatal 0, 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20. günlerde ve 6. haftada izole edilen retinalarda gen ekspresyonu“Superarray Mouse Angiogenesis”yolak spesifik“array kit”i kullanılarak incelenmiş ve retinal gelişim boyunca olan değişiklikler açısından analiz edilmiştir. Model gen ekspresyonları açısından incelendiğinde, neonatal retinal gerişim sırasında, 8, 10, 12, 16 ve 20. günlerde anjiyogenezde rol alan faktörlerde belirgin değişiklikler görülmüştür. Neonatal fare retinası serebrovasküler gelişimi incelemek için uygun ve pratik bir modeldir. Neonatal retinada, gen ekspresyonunda gözlemlenen belirgin değişiklikler içinde, 10. gündekiler anjiyogenezin başlangıç basmağındakilerle, 16. gündekiler anjiyogenezin sonlanma basamağında olan değişikliklerle benzeşmektedir. Bu bulgular, derin retinal vasküler pleksusun anjiyogenez ile oluştuğu savım desteklemektedir. Yüzeyel vasküler pleksus oluşumu hipoksi ve VEGF ekspresyonundan bağımsız bir mekanizma ile olur. Bunun vaskülogenez ile olduğunu kanıtlamak için yeni kanıtlara ihtiyaç vardır. Bu bulgular halen geçerli olan serebrovasküler gelişim teorileri ile uyumludur. ANAHTAR SÖZCÜKLER Fare, anjiyogenez, retina, serebrovasküler malformasyon
Özet (Çeviri)
Our current knowledge on cerebrovascular development falls short of describing this complicated process in detail. In-vivo experimental models are needed. The neonatal retina resembles the cerebral tissue in many respects. It has also been shown that the retinal development is similar to the cerebrovascular development. This project aims to evaluate the neonatal mouse retina as a model for cerebrovascular development, and perform an analysis of genes involved in angiogenesis to define temporal changes in expression. The C57b mouse was used and retinas were isolated at postnatal days 0, 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20 and at 6 weeks. Gene expressions were determined using the“Superarray Mouse Angiogenesis”pathway specific array kit and analyzed for changes throughout the extent of retinal development. Upon analysis for changes in angiogenetic gene expression major changes in gene expression were noted at 8, 10, 12, 16 and 20 days. The neonatal mouse retina is a suitable and easy model to study cerebrovascular development. Angiogenetic gene expression changes at the 10 day are similar to changes known to occur at the initiation step of angiogenesis. Changes noted at the 16th day are similar to the processes of the resolution step of angiogenesis. This data supports the notion that the deep vascular plexus develops via angiogenesis. At the same time it is noted that the superficial vascular plexus develops on a hypoxia and VEGF independent process. However further evidence is needed to characterize this process as vasculogenesis. These findings are compatible with current theories of cerebrovascular development. KEYWORDS Mouse, angiogenesis, retina, cerebrovascular malformation