Tarama amaçlı dijital mammografi deneyimimiz: BI-RADS ile değerlendirilen 8592 mammografinin sonuçları
  1. Tez No: 163403
  2. Yazar: YUSUF ŞAHİNGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERKİN ARIBAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı Kasım 1999- Aralık 2002 tarihleri arasında meme merkezimize başvuran 8592 olgunun dijital mammografi sonuçlarını değerlendirmektir. Mamografi görüntüleri konvansiyonel mammografi cihazı (Senographe DMR GE Milwauke USA) ve Computed Radiography (CR) sistemi kullanılarak dijital olarak elde edildi. Bu amaçla özel mammografi kasetleri (İP Casette 3A; Fuji, Tokyo Japan ) ve dijital okuma için FCR AC-3 ; (Fuji Tokyo Japan) sistemi kullanıldı. Mammografilerin pozitif prediktivite değerleri (PPD) American College of Radiology (ACR) nin BI-RADS sağlamalarında önerildiği şekilde PPD1, PPD2, PPD3 olarak hesaplandı. Ayrıca kanser saptama oranı, minimal kanser yüzdesi, rastlantısal kanser yakalama oranı, Kanser prevalansı ve geri çağırma oranı hesaplandı. Elde edilen sonuçlar ACR 'nin önerdiği hedeflerle karşılaştırıldı. Toplam 8592 tarama amaçlı mammografi için parametreler : Geri çağırma oranı: % 10.67, PPD1: %5, PPD2:%30, PPD3: %25, Kanser yakalama oranı : % 0.5, Minimal kanser :% 40, Rastlantısal kanser oranı: % 0.093, Kanser Prevalansı da % 0.4 olarak hesaplandı. Bildiğimiz kadarıyla bu sonuçlar tarama amaçlı dijital mammografilerin değerlendirilmesi ile ilgili ilk yayınlanan sonuçlardır. Sağlama sonuçlarımız genel olarak ACR nin önerdiği hedefler düzeyindedir. ACR nin BI-RADS değerelendirmelerinin sağlamaları mammografi ünitelerinde çekilen filmlerin yeterli kalitede olduğunu ve film değerlendirmelerinin optimum olarak yapıldığının kanıtı olarak senelik yapılmak üzere önerilmektedir. Yıllık değerlendirme sonuçlarımızın önerilen düzeylerde olması nedeni ile dijital görüntülerle, konvansiyonel mammografi ile beklenen standardın yakalanabileceğine inanıyoruz. -3-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Purpose of this study is to audit the digital mammograms of 8592 cases who visited our breast center for screening between November 1 999- December 2002. Mammograms were taken digitally using a conventional mammography (Senographe DMR, GE, Milwaukee, USA) and a Computed Radiography (CR) unit. For this purpose, special mammography casettes (IP Casette 3A, Fuji, Tokio, Japan ) and FCR AC-3 system (Fuji, Tokio, Japan), was used. For auditing, Positive predictive values(PPV1, PPV2 and PPV3) were calculated as recommended by American College of Radiology (ACR ).Besides, cancer detection rate, minimal cancer rate, incidental -and prevalent cancer detection rates, and recall rate was calculated. These were then compared with the desirable audit goals suggested by ACR. Parameters calculated for 8592 Phosphor- Screen_digital screening mammograms were as follows: PPV1 : % 5, PPV2: % 30, PPV3: % 25, cancer detection rate: % 0.5, minimal cancer rate: % 40, incidental cancer detection rate:% 0.093, prevalent cancer detection rate: % 0.4, and recall rate: % 10.67. According to our knowledge, this is the first study concerning analysis of medical audit data of Phosphor- Screen digital screening mammograms. Our results are in the desired ranges recommended by ACR. Mammographic auditing is suggested to be done yearly in order to evaluate the accuracy of image interpretation and improve the validity and reliability of mammographic practice. Though our study results are in recommended ranges, we believe that with Phosphor-Screen digital imaging it is possible to reach the standards expected for conventional mammography.