Normal endometrium, endometrial hiperplazi ve endometrioid adenokarsinomda pten ve ki-67 ekspresyonu
  1. Tez No: 163404
  2. Yazar: LEYLA ÇITAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FUNDA EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Endometrial Karsinom, kadın genital sisteminin en sık görülen kanseridir ve tüm dünyada sıklığı giderek artmaktadır. Tümör süpresör gen olan PTEN'in endometrium adenokanserinde % 83'e varan inaktivasyonu gösterilmiştir. PTEN kaybı karsinogenezin başlangıç aşamasında oluşur ve premalign-malign endometrial bezler PTEN kaybı ile gösterilebilir. Bu çalışmada amacımız, immunohistokimyasal olarak PTEN protein kaybı ve Kİ-67 indeksinin normal, hiperplazi ve endometrioid adenokarsinom gelişimindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışmamıza Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde endometrial adenokarsinom tanısı ile öpere edilmiş toplam 70 olgu, küretaj ya da histerektomi materyallerinde hiperplazi tanısı almış toplam 37 olgu, ayrıca 21 normal olgu kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Sonuç olarak, PTEN boyanmamış bez varlığı (PTEN-null), 3 grubu birbirinden ayırdeden bir faktör olarak saptanmıştır. Hiperplazi grubunda, hem kanser hem de normal gruba göre daha yüksek oranda boyanmamış bez varlığı dikkati çekmektedir. Ayrıca hiperplazi grubunun altgruplarında da ayırdedici bir unsur olduğu belirlenmiştir. PTEN boyanma yaygınlığı normal, hiperplazi ve kanser gruplarını birbirinden ayırdedici bir özellik olarak gözlenmiştir. Hiperplazi grubunda diğer iki gruba göre daha düşük bulunmuştur. Ki-67 indeksi 3 grubu birbirinden ayırdeden bir unsur olarak saptanmıştır. Bu indeks, hiperplazi ve kanser gruplarında birbirine yakın bulunmuş, her iki grup normal gruba göre daha yüksek saptanmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: PTEN, Ki-67, Endometrioid adenokarsinom, Endometrial hiperplazi
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET (ABSTRACT) Endometrioid adenocarcinoma is the most common type of the human genital tract carcinomas and its prevalence is increasing throughout the world. PTEN, which is a tumor suppressor gene, has been shown to be inactivated in endometrial adenocarcinoma up to the ratio of %83. Loss of PTEN occurs in the early stages of carcinogenesis and this can indicate premalignant and malignant endometrial glands. The aim of our study was to investigate the effects of PTEN protein loss and Ki-67 proliferative index on the normal endometrial glands, hyperplasia and endometrioid adenocarcinoma. We included 70 adenocarcinoma cases, 37 hyperplasia cases and 21 normal control cases into our study. These cases were selected from the materials of hsyterectomy or curettage which was obtained in hharmara University Faculty of Medicine. In the result we found that, the presence of PTEN-null glands was a discriminating factor between 3 groups. PTEN-null glands were more expressed in hyperplasia group, when compared to normal and cancer group. This factor was also a discriminating factor in subgroups of hyperplasia group. PTEN labeling index was another discriminating factor between normal, hyperplasia and cancer groups. This index was found to be lower in hyperplasia group, when compared to other groups. Ki-67 proliferation index was also a discriminating factor between 3 groups. This index was similar in hyperplasia and cancer groups, which were both higher than control group. KEY WORDS: PTEN, Ki-67, Endometrioid adenocarcinoma, Endometrial hyperplasia m