Normal endometrium, atipik endometrial hiperplazi ve endometrial adenokarsinomlarda PINCH, PAX-2 ve PTEN ekspresyonları ve klinikopatolojik parametrelerle ilişkisi
PINCH, PAX-2 and PTEN expression, and the relationship with thecClinical and histopathological prognostic factors In normal endometrium, endometrial Aadenocarcinomas and atypical endometrial hyperplasia
  1. Tez No: 289229
  2. Yazar: ESRA KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Endometrium kanserleri kadın genital sisteminin en sık görülen kanserleridir ve % 80'den fazlasını endometrioid tip adenokarsinomlar oluşturur. Bu tümörlerin endometrial hiperplazi zemininden geliştiği kabul edilmektedir. Prekanseröz odakların sıklıkla invaziv kansere eşlik ediyor olması ya da tek başına saptandıklarında dahi oldukça hızlı progresyon göstermesi araştırıcıları erken tanı açısından normal endometriumdan karsinoma geçiş sekansında oluşan moleküler değişiklikleri bulmaya itmiştir. Bu nedenle immunhistokimyasal belirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır.Çalışmaya Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2005-2011 yılları arasında tanı almış 27 proliferatif endometrium, 24 kompleks atipili hiperplazi, 10 kompleks atipisiz hiperplazi, 30 basit atipisiz hiperplazi, 89 endometrioid tip endometrial adenokarsinom olguları alınmıştır. Bu olgulara immünohistokimyasal yöntem ile PTEN, PAX2 ve PINCH antikorlarıuygulanmıştır. İmmunhistokimya boyama sonucunda normalden malignite yönünde ilerleyişte PTEN ve PAX2 boyanma yaygınlığı ve şiddetinde, istatiksel olarak anlamlı, belirgin bir azalma saptanmıştır. PINCH ekspresyonunda ise normalden malignite yönünde ilerleyişte belirgin bir artış saptanmış olup bulgular PAX2 ve PTEN ile ters korelasyon göstermektedir. Endometrioid adenokarsinom olgularında PTEN, PAX2 ve PINCH ekspresyonu ile bilinen histopatolojik prognostik parametreler ile karşılaştırıldığında; histopatolojik grade, anjiolenfatik invazyon, lenf nodu metastazı, evre, myometrial invazyon ve korpus serviks sınırı tutulumu arasında ilişki saptanmamıştır.Sonuç olarak PTEN, PAX2 ve PINCH'in endometrial karsinogenezinde rol oynadıkları düşünülmektedir. Ancak bu belirleyicilerin prognostik önemini belirlemek için uzun süreli takibi bulunan geniş serilerde, çalışmaların yapılmasının uygun olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
More than 80% of endometrium malignancies which make up the most frequent malignancy of female genital system, consist of endometrioid type adenocarcinomas. It is assumed that these tumors develop on a basis of endometrial hyperplasia. The aim for early diagnosis lead researchers to define the molecular changes which occur during transition from normal endometrium to carcinoma since precancerous foci frequently accompany invasive cancer or show rapid progression even when they are determined in a sole manner. Therefore immunohistochemical markers are needed.In this study 27 proliferative endometrium, 24 complex atypical hyperplasia, 10 complex hyperplasia without atypia, 30 simple hyperplasia without atypia, and 89 endometrioid type endometrial adenocarcinoma cases were enrolled, who were diagnosed between 2005-2011 at the Department of Pathology, Gazi University Faculty of Medicine. PTEN, PAX2 and PINCH antibodies were applied immunohistochemically to these cases.Results of immunohistochemical staining revealed that during progression from normal to malignancy, staining distribution and intensity of both PTEN and PAX2 were found to decrease significantly. Expression of PINCH on the other hand was found to be increased distinctly during progression from normal to malignancy which correlated reversely with PAX2 and PTEN expressions. When PTEN, PAX2 and PINCH expressions in endometrioid adenocarcinoma cases were compared with common histopathologic prognostic parameters, a relation between histopathologic grade, angiolymphatic invasion, lymph node metastasis, stage, myometrial invasion and involvement of corpus cervix margin was not detected.In conclusion, it is assumed that PTEN, PAX2 and PINCH could be involved in endometrial carcinogenesis. However to define the prognostic importance of these markers, studies in larger scale with long-term follow-up could be performed.