Hafif-orta persistan astımlı çocuk hastalarında inhale kortikosteroid (budesonide)'in a-1-antitripsin, sistatin C, ACE,IL-8 ve klinik üzerine etkisinin incelenmesi
The evaluation of effects of inhaled corticosteroid (budesonide) on cystatin C, angiotensin converting enzyme (ACE),a1-antityripsin, interleukin 8 and clinic status in mild to moderate persistant asthmatic
- Tez No: 163427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN TOMAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Tunçer T., Hafif-orta astımlı çocuklarda inhale kortikosteroid (budesonide)'in serum a-1-antitiripsin, sistatin C, ACE, IL-8 ve klinik üzerine etkisinin araştırılması, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Tezi. Zonguldak, 2005. Bu çalışmanın amacı hafif-orta persistan astımlı çocukların tedavisinde önemli yeri olan inhale kortikosteroidlerin çocukluk çağı astımında klinik ve laboratuar parametreleri üzerine etkilerinin incelenmesidir. Hafif-orta astım tanısı olan 27 çocuk hasta (Grup I) ile allerjik hastalığı bulunmayan 25 çocuk kontrol grubu (Grup II) olarak çalışmaya dahil edildi. Çalışmanın başlangıcında hasta grubu ve kontrol grubu arasında cinsiyet, ağırlık ve boy açısından anlamlı bir farklılık yoktu. Grup I astımlı hastalar 0-4. hafta ilaçsız, 5-8. haftalarda inhale kortikosteroid verilerek toplam 8 hafta izlendi. Çalışmanın başlangıcında hastalara günlük takip kartları verilerek, dört hafta süreyle 4x100 ugr salbutamol başlandı. Beşinci haftanın başında ve 8. hafta sonunda hastaların fizik incelemeleri yapılarak serum ve solunum fonksiyon değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TUNÇER T.; The evaluation of effects of inhaled corticosteroid (budesonide) on cystatin C, angiotensin converting enzyme (ACE), a 1-antityripsin, Interleukin- 8 and clinic status in mild to moderate persistant asthmatic children, Zonguldak Karaelmas University School of Medicine, Thesis in Pediatrics, Zonguldak, 2005. The purpose of this study was to evaluate the effects of inhaled corticosteroid (budesonide) on clinic and laboratuary parameters in mild to moderate persistant asthmatic children. 27 mild to moderate persistant asthmatic children (Group I) and 25 non-atophic children (Group II) were enrolled in the study. In the begining of the study there was no statistical difference in both of the groups' sex, height and weight values. During the 8 weeks of follow-up period Group I asthmatic patients didn't take any medication for the 0.-4. weeks and they were administered inhaled corticosteroid for the 5.-8. weeks. For the first four weeks group I asthmatics were given symptom score charts to note their daily and nightly symptoms on scale basis and used salbuthamol 4x100 ugr daily. At the begining of the 5. week and at the end of the 8. week group I asthmatics' physical examinations were performed, lung functions were assessed and serum parameters collected.