Yineleyici ve ikincil ilerleyici multıpl skleroz hastalarında interferonlar: İstanbul Tıp Fakültesi deneyimi
  1. Tez No: 163426
  2. Yazar: MELİKE MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Rekombinant beta interferonlar MS tedavisinde 20 yıldan fazla süredir kullanılmaktadırlar. Interferon beta-1b ve interferon beta-1a yineleyici MS in tedavisinde onaylanmıştır. Etkileri, yararları, yan etkileri, maliyetleri halen tartışmalıdır.Türkiyede interferon beta-1b 10 yıldır, interferon beta-1a 6 yıldır ruhsatlandırılmıştır. Bu çalışmanın amacı hastaların hastaların tedavi öncesi atak sıklıkları, özürlülük puanları, progresyon indekslerini tedavi sonrası atak sayıları, özürlülük artışıyla karşılaştırarak interferon beta tedavisinin etkilerini göstermektir. 1995 mayıs-2002 mayıs arasında veri tabanımıza kayıtlı 197 yineleyici MS li, 6 ikincil ilerleyici MS li hasta incelendi. Çalışmaya dahil edilen hastaların demografik özellikleri (cinsiyet, yaş), hastalık özellikleri ( başlangıç yaşı, hastalık süresi, seyir tipi), interferon tedavisine başlamadan önceki 2 yılda atak sayısı, interferon tedavisinin başlangıcındaki özürlülük puanı (EDSS, Krutzke's Score) progresyon indexi, tedavi sonrası 1. yılda, 2. yılda ve 4. yılda atak sayısı, 1. yılda, 2. yılda ve 4. yıldaki özürlülük puanı ve progresyon indexi, yan etkiler, IFN değişimi, IFN kesilmesi, IFN kullanımı sırasında ek immünsüpressif tedavi kullanılıp kullanılmadığı değerlendirildi, interferon beta kullanmakta olup çalışmamıza dahil edilen hastaların yaşları 15-72 arasında.hastalık süreleri 1 yıl-46 yıl arasında değişiyordu. Yineleyici MS li hastalar 2 yılda en az 2 atak geçirmiş (ya da 1 yılda 3 atak), interferon beta başlangıcında özürlülük puanları 5.5 ya da daha az, en az 30 gündür ataksız ve 38steroidsiz, gebelik düşüncesi olmayan en az 1 yıldır 3 interferon preparatından birini kullanmakta olan hastalardır. ikincil ilerleyici MS li hastalar, özürlülük puanları 4.5-6.5 arasında olan, son 6 aydır özürlülüğünde hızla kötüleşme olan ve son 2 yılda özürlülüğünde 1 puandan daha fazla artış olan, en az 1 yıldır interferon beta -1b kullanmakta olan hastalardır. 104 kadın ve 99 erkek (K/E: 1,05:1) hastanın tedavi başlangıcında ortalama yaşı 36.53 ± 9.58, ortalama hastalık süresi 8.0 ± 6.81 yıl; ortalama özürlülük puanı 3.27 ± 1.68. Tedaviden önceki 2 yılda ortalama atak sayısı 2.53 ± 0.85. 87 hasta interferon beta 1-b SC, 68 hasta interferon beta 1 -a 30 mcg İM ve 42 hastainterferon beta 1-a SC almaktaydı (22 mcg/44 mcg, SC). 6 ikincil yineleyici MS li hasta interferon beta 1-b alıyordu. Demografik özelliklerin dağılımında, tedavi öncesi 2 yıldaki atak sayısı, özürlülük puanlan arasında interferon alan 3 grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Interferon tedavisinin 1. yılında atak sayısında istatistiksel olarak anlamlı azalma görüldü (p=0,031). Tedavinin 2. ve 4. yılında gruplar arasında atak sayısı farklı değildi. Tedavi sonrası özürlülük puanlarında gruplar arasında fark yoktu. Tedavi başlangıcındaki progresyon indexine göre ve son muayenedeki progresyon indexi düşmüştü. Tedavi grupları arasında yineleyici MS in ikincil ilerleyici MS dönüşmesi yönünden fark yoktu. Bütün interferonlar tedavi sonrası 1. yılda atak sayısını düşürüyorlardı. özürlülük puanını etkilemiyorlardı. 39Sonuçta interferonlar yineleyici MS te özellikle erken dönemlerde etkili olabiliyorlardı. Daha uzun süreli çalışmalar ve meta analizler etkileri, faydaları konusunda daha açıklayıcı olabilir. 40
Özet (Çeviri)
Summary: Recombinant interferons have been studied in multiple sclerosis (MS) for more than 20 years. The interferon beta-1b and interferon beta-1a have been approved for the treatment of relapsing-remitting MS (RRMS). However, there has been much debate about their effectiveness, benefits, side-effects, and costs. In Turkey, interferon beta -1b i sregistered for 10 years and interferon beta-1a is registered for 6 years. The aim of this study was to reveal the effects of interferon beta therapies by comparing the number of relapses, the increase in the Kurtzke's scores and progression indexes before the treatment and after. In this study, 197 patients with RRMS and 6 patients with SPMS (total 203) who were registered in our data base between May 1995 and May 2002, were evaluated. Demographic properties (sex, age), disease status (age of onset, duration of the disease, progression of the disease), number of relapses within 2 years before the interferon treatment, Kurtzke's scores at the beginning of the interferon treatment (EDSS, Krutzke's Score), progression index, number of relapses 1,2 and 4 years after the treatment, Kurtzke's scores and progression indexes at the 1st, 2nd and 4th years, adverse events, switch between IFNs, discontinuation of IFNs, use of additional immunotherapy with IFN were evaluated. In the study the patients using interferon beta were between 15 and 72 years old and the duration of the diseases were between 1 year and 46 years. In the study the patients with relapsing-remitting MS had at least 2 relapses 41in two years (or 3 relapses in one year), Kurtzke's scores were 5.5 or less at the beginning of the treatment, without any relapse or corticosteroid use for at least 30 days, no suspicion of pregnancy and were using one of the 3 interferon preparations for at least one year. The patients with secondary progressive MS had Kurtzke's scores between 4.5 and 6.5, worsening of disability in the last 6 months, more than 1 point increase in the score in the last two years and were using interferon beta-1b for at least one year. The mean age of the 104 women and 99 men (W/M: 1,05:1) at the initiation of the treatment was 36.53 ± 9.58, the mean duration of disease was 8.0 ± 6.81 years; the mean Kurtzke's score was 3.27 ± 1.68 at the initiation of the treatment. The mean relapse number was 2.53 ± 0.85 two years before the treatment. 87 patients were receiving interferon beta-1b s.c, 68 patients were being treated with interferon beta-1a, 30mcg, i.m. and 42 patients were receiving interferon beta-1a, 22 mcg/44 meg, s.c. 6 patients with SPMS were receiving interferon-1b. There was no statistically significant difference between demographic properties, in terms of the number of relapses 2 years before the treatment, Kurtzke's scores among three groups who were receiving interferon in this study. The number of relapses were statistically significantly reduced in the first 1 year of interferon treatments (p=0, 031). The relapse numbers in three groups at 2nd and 4th years after the treatment were not different. There were no statistically significant difference in Krutzke's scores after the treatment. 42The progression indexes were lower at the final examinations compared to the examinations at the beginning of the treatment. Conversion rates from RRMS to SPMS were not different among the treatment groups. All the interferons reduced the number of relapses in the first year of the treatment, they do not change the Krutzke's scores. In conclusion, interferons were effective in relapsing-remitting MS especially in the early stages. Studies covering a longer period of time, and meta analysis' will be more explanatory in their effects and benefits. 43