Pankreatıkoduodenektomı sonrasıpankreatıkojejunostomı rekonstrüksıyonunda uygulanan konvansıyonel ve ızole roux-en-y teknıklerının cerrahı sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of surgical results of conventional and isolated roux-en-y techniques in pancreaticojejunostomy reconstruction after pancreaticoduodenectomy
  1. Tez No: 911180
  2. Yazar: BABUR SALİH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Pankreatikoduodenektomi sonrası rekonstrüksiyon amaçlı uygulanan izole Roux-en-Y pankreatikojejunostomi tekniği ile tek jejunal ans üzerine uygulanmış klasik pankreatikojejunostomi tekniği sonuçları, pankreas fistülü oluşma oranı ve ameliyat sonrası morbidite ve mortalite oranlarının retrospektif olarak karşılaştırılması amaçlandı. Materyal ve yönetim: 01.01.2018–10.10.2023 tarihleri arasında kliniğimizde periampuller bölge tümörü nedeniyle Whipple prosedürü uygulanmış 110 hasta pankreatikoduodenektomi sonrası uygulanan rekonstrüksiyon tekniğine göre retrospektif olarak iki gruba ayrıldı. Birinci grup 55 hastadan oluşan pankreas anastomozunun mide ve biliyer anastomozlardan ayrı tutulduğu“İzole Roux Loop Pankreatikojejunostomi”tekniği uygulanmış vakalardan oluşturdu. İkinci grup eşleştirilmiş analiz ile 55 hastadan oluşan tüm anastomozların ardışık tek jejunal ans üzerinde gerçekleştirildiği“Standart Pankreatikojejunostomi”işlemi tercih edilmiş hastalardan oluşturuldu. Postoperatif dönemde erken gastroenterolojik komplikasyonlar, erken oral alım toleransı ve Clavien-Dindo sınıflaması değerlendirilerek anastomoz kaçakları ve pankreatik fistül bu şekilde retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Toplam 110 hastadan oluşan iki grup arasında yaş ortalaması 61,3(23-83) yıl olarak bulundu. P=0,205 idi. Hastaların 59(%53,6)‟ü erkek, 51(%46,3)‟i ise kadındı. P= 0,848 idi. Toplam 44(%40,0) hastada pankreatik fistül görüldü. Bunların 21(%19)‟i postoperatif pankreatik fistül (POPF)-A olarak değerlendirildi, 9(%8,1)‟ü İPJ grubu hastaları iken 12(%10,9)‟si ise CPJ grubundan idi. POPF-B görülen 14(%12,7) hasta vardı, 5(%4,5)‟i İPJ grubundan, 9(%8,1)‟u ise CPJ grubundan idi. POPF-C gelişen 7(%6,3) hasta vardı, 2(%1,8)‟si İPJ grubundan, 5(4,5)‟i ise CPJ grubundan idi. P= 0,032 idi. Postoperatif komplikasyonlar; kanama, gecikmiş mide boşalması ve intraabdominal apse İPJ grubunda CPJ grubuna göre daha düşük tespit edildi ancak istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Postoperatif dönemde İPJ grubunda CPJ grubuna göre daha erken oral rejim başlandı ve hastalar tolere ettiler. Her iki grup arasında hastanede yatış süresinde ve mortalitede anlamlı istatistiksel fark tespit edilmedi. xi Sonuç: İzole Roux loop pankreatikojejunostomi rekonstrüksiyon tekniği, klasik pankreatikojejunostomi rekonstrüksiyon tekniğine göre POPF gelişme oranını azaltmaktadır. Ancak klinik olarak anlamlı CR-POPF gelişme oranını azaltmamaktadır. Fakat bunun nedeni çalışma grubunun hasta sayısının az olmasından kaynaklanabilir. Çalışmamızın sonuçlarına bakıldığında örneklem sayısı artışına paralel olarak POPF gelişme riskinin ve buna bağlı morbidite ve mortalitenin daha da azalacağının kanaatindeyiz. İPJ uygulanması, gastroenterolojik komplikasyonları ve hemoraji gelişmesi sıklığını azaltmamaktadır. Operasyon süresini minimal düzeyde uzatmakta ve hastanede yatış süresini kısaltmamaktadır. Mortalite oranı rekonstruksiyon yöntemi ile ilişkili değildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to retrospectively compare the results of the isolated Roux-en-Y pancreaticojejunostomy technique used for reconstruction in patients who underwent the Whipple procedure with the conventional pancreaticojejunostomy technique applied on a single jejunal ans with regards to the rate of occurrence of pancreatic fistula and postoperative morbidity and mortality. Material and Methods: Between 01.01.2018-10.10.2023 in our clinic 110 patients who underwent the Whipple procedure due to periampullary region tumor were retrospectively divided into two groups according to the applied reconstruction technique The first group consisted of 55 patients, the“Isolated Roux Loop Pancreaticojejunostomy”technique was applied, in which the pancreatic anastomosis was kept separate from the stomach and biliary anastomoses. The second group, consisting of 55 patients, with pair matched analysis, was composed of patients who preferred the“Conventional Pancreaticojejunostomy”technique, in which all anastomosis were performed on a single consecutive jejunal ans. In the postoperative period, early gastroenterologic complications, early oral intake tolerance and Clavien-dindo classification were evaluated and anastomosis leaks and pancreatic fistula were examined retrospectively. Results: Our study consists of 110 patients, the mean age between the two groups was 61.3(23-83) years, P=0,205. As for gender 59(53.6%) patients were male, while 51 (46.3%) were female, P= 0,848. A total of 44 (40.0%) patients developed pancreatic fistula. 21 (19%) were classified as POPF-A; 9 (8.1%) were from the IPJ group, and 12 (10.9%) were from the CPJ group. There were 14 (12.7%) patients with POPF-B; 5 (4.5%) were from the IPJ group, and 9 (8.1%) were from the CPJ group. There were 7 (6.3%) patients with POPF-C; 2 (1.8%) were from the IPJ group, and 5 (4.5%) were from the CPJ group, P= 0,032. Postoperative complications; Bleeding, delayed gastric emptying and intra-abdominal abscess were detected less in the IPJ group than in the CPJ group but there was no statistically significant difference. In the postoperative period, oral regimen was started earlier in the IPJ group than in the CPJ group and the patients tolerated. There was no xiii significant statistical difference detected in hospitalization duration and mortality between the two groups. Conclusion: The isolated Roux loop pancreaticojejunostomy reconstruction technique reduces the rate of POPF development compared to the classical pancreaticojejunostomy reconstruction technique, but it does not reduce the rate of clinically relevant (CR)-POPF development. However, this may be due to the small number of patients in the study group. Considering the results of our study, we believe that with an increase in the sample size, the risk of POPF development and the associated morbidity and mortality will further decrease. The application of IPJ does not reduce the incidence of gastroenterological complications and hemorrhage. It minimally extends the operation time and does not shorten the hospital stay. The mortality rate was not associated with the reconstruction method.