Gebelik ve laktasyonda nikotin veya nikotin-pentoksifilin aliminin yavru rat kemik gelişimine etkileri
The effects of taking nicotine or nicotine-pentoxifylline on bone development of pups in pregnancy and lactation
- Tez No: 163467
 - Danışmanlar: PROF.DR. SELİM KURTOĞLU
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Giriş: Bu çalışma ile gebelik ve laktasyonda annelerine nikotin verilen yavruratlarda, nikotinin kemik gelişimine ve mineralizasyonuna etkilerini, olumsuz etkilerin pentoksifîlin eklenmesiyle önlenebilirliğini araştırdık. Metod: Anneratlar, her grupta 10 rat olacak şekilde, dört gruba ayrıldı: Birinci gruba 3 mg/kg/gün dozunda nikotin, ikinci gruba nikotine ilaveten 60 mg/kg/gün olacak şekilde pentoksifîlin, üçüncü gruba sadece 60 mg/kg/gün pentoksifîlin gebelik ve laktasyon boyunca subkutan olarak verildi. Kontrol grubuna ise herhangi bir tedavi verilmedi. Laktasyon sonunda ratlara dual- energy X-ray absorbtiometry (DEXA) yöntemi ile tüm vücut kemik alanı, kemik mineral içeriği, kemik dansitesi ölçümleri yapıldı. Aynı gün yavru ratların femurları diseke edilip femur boyları ölçüldükten sonra histopatolojik inceleme için hematoksilen-eosinle boyandı. Total epifiz kalınlığı, hipertrofik zon kalınlığı ve apoptotik hücre sayısı belirlendi. Bulgular: Gebelik ve laktasyon boyunca annelerine gerek sadece nikotin, gerekse nikotin+pentoksifîlin verilen grupların doğum ağırlıkları pentoksifîlin grubundan, sadece nikotin alan grubun doğum ağırlığı kontrol grubundan anlamlı derecede düşük bulundu. Ayrıca laktasyon sonu 21. gündeki vücut ağırlıkları vıııkarşılaştırıldığında diğer üç gruptan farklı olarak pentoksifilin grubu anlamlı olarak yüksek bulundu. Femur boylan kontrol grubunda en yüksekti ve diğer gruplarla kıyaslandığında anlamlıydı. Pentoksifilin+nikotin alan grupla, pentoksifilin, nikotin ve kontrol grupları karşılaştırıldığında tüm vücut kemik alanı anlamlı olarak düşük bulundu. Kemik mineral içeriği pentoksifilin ve pentoksifilin+nikotin gruplarında anlamlı olarak düşük bulundu. Kemik dansitesi pentoksifilin ve pentoksifilin+nikotin gruplarında anlamlı olarak yüksek bulundu. Epifiz ve hipertrofik zon kalınlığı pentoksifilin ve pentoksifilin+nikotin gruplarında anlamlı olarak düşük bulundu. Kontrol grubuyla diğer gruplar arasında apopitotik hücre sayılan bakımından anlamlı fark görülmedi. Sonuç: Pentoksifilin tüm vücut kemik alanı, kemik mineral içeriği, epifiz ve hipertrofik zon kalınlığını olumsuz etkilerken, kemik dansitesi, vücut ağırlığı ve apopitoz üzerine olumlu etkilerinin bulunduğu gözlendi. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY Introduction: In this study, we investigated the possible protective effect of pentoxifylline administration on bone development and mineralization in pups that their mothers were administered nicotine during pregnancy and lactation. Material and Methods: Animals were divided into four groups (10 rats each group) = control, 3 mg/kg/day nicotine, nicotine plus 60 mg/kg/day pentoxifylline and 60 mg/kg/day pentoxifylline groups. Nicotine and pentoxifylline administered s.c. during pregnancy and lactation period. Control group didn't receive any treatment. Body bone area, bone mineral content and bone mineral density were determined using dual X-Ray absorptiometry (DEXA) at the end of the lactation. In the same day the femoral bone of the pups were sacrificed. The femoral lengths were measured, stained with hemotoxylin and eosin. Total epiphysis and hypertrophic zone thickness and apoptotic cell count were determined. Results: Birth weights of the nicotine group were found significantly lower than those of pentoxifylline group and only nicotine group during pregnancy and lactation. Pentoxifylline group markedly enhanced other three groups when compared to 21. day at the end of the lactation. The highest femoral lengths were found in the control group. This finding was significant when compared to the others. Body bone area inpentoxifylline+nicotine group was significantly lower than pentoxifylline, nicotine and control groups. Bone mineral content significantly reduced in the pentoxifylline and pentoxifylline+nicotine groups. Bone mineral density significantly elevated in pentoxifylline and pentoxifylline+nicotine groups. Epiphysis and hypertrophic zone thickness significantly reduced in pentoxifylline and pentoxifylline+nicotine groups. No statistical significant was found between control group and the others. Conclusion: This study has been demonstrated that pentoxifylline has negative effect on body bone area, bone mineral content, epiphysis and hypertrophic zone thickness but positive effect on bone mineral density, body weight and apoptosis. XI