Sosyal turizm ve Türkiye
  1. Tez No: 163482
  2. Yazar: YAŞAR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiyelin sosyal turizm potansiyeline ve sosyal, turizm -politikası prespektifle- rine özel ağırlık vermek suretiyle, sosyal turizm olgu sunu incelemektir. Birinci kısım, sosyal turizm faaliyetlerinin tarihsel gelişimine, amaçlarına ve tanımına ilişkin bilgileri kapsamaktadır o İkinci kısım, turistin sosyal turizm ihtiyacına dönük temel motivasyonlarını incelemektedir. Ayrıca sos yal turizm faaliyetine katılacak turisti teşvik eden ve önleyen talep faktörleri sınıflandırılmış ve Türkiye'nin güncel olanakları gözönünde tutulmak sureti ile açıklanmıştır, Üçüncü kısımda, bir taraftan ülkenin arz potansiyeline ilişkin bir fikir edinmek üzere konaklama ve ulaştırma imkanları incelenmiş, öte yandan Türkiye'deki turizme yönelik finansman olanakları da anlatılmıştır. Dördüncü kısım, Türkiye'nin turizm politikasına ayrılmıştır. Bugünkü sosyal turizm amaç ve önlemleri eleştirilerek özetlenmiştir.. Daha sonra, tez boyunca verilen bilgileri esas alarak, Türkiye'nin gelecekteki ihtiyaçlarına yönelik bir sosyal turizm politikası önerilmiştir. Sonuç kısmı olan beşinci bölüm ise, esas itibarı ile, teklif edilen sosyal turizm politikasının önemli noktalarını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The e im of this study is to investigate social tourism under special consideration of Turkey's related potential and tourism policy perspectives. Part I deals with the historical background, g$als and definitional aspectB of social tourism activity. Part II examines the fundamental motivations of the tourist, which lead to the need of social tourism. Moreover, factors on the demand side, which promote and hinder the tourist by his aims in participating $he social tourism activity were classified and investigated with special reference to Turkey's present conditions. Part III puts, on one hand, the accomodation and tourist transport facilities of Turkey under* a thorough examination, in erder to get a view of the relevant supply potentials of the country. On the other hand, the tourist finance opportunities in Turkey were also surveyed. Part IV is devoted to the Turkish tourism policy. A critical review of the current situation with regard to the social tourism goals and measures was given. Depending on the information furnished so far, a social tourism policy was designed for Turkey's future needs» The conclusive Part V stresses mainly upon the crucial issues of the proposed tourism policy.