Diyabetli hastalarda lipodistrofi görülme sıklığı ve bunu etkileyen etmenlerin incelenmesi
The frequency of lipodistrophy in diabetic individuals and the analysis of the effecting factors
- Tez No: 163492
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVGİ KIZILCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Son zamanlarda diyabetli bireylerde subkutan olarak uygulanan insülin tedavisine bağlı gelişen cilt komplikasyonları ön plana çıkmaktadır. Bu cilt komplikasyonlardan biri de lipodistrofidir. Bu çalışma ile diyabetli bireylerde lipodistrofî görülme sıklığı ve bunu etkileyen etmenler incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini en az ilkokul mezunu olan ve on sekiz yaşım doldurmuş, günde en az iki defa subkutan enjeksiyon yapan, lipodistrofî gelişim süresi göz önüne alınarak en az iki yıldır insülin kullanan 215 diyabetli birey oluşturmuştur. Diyabetli bireylerde lipodistrofinin değerlendirilmesi için gözlem, palpasyon tekniği kullanılmıştır. Buna göre; enjeksiyon alanında hiçbir değişiklik olmaması“lipodistrofî yok”, enjeksiyon alanında gözlenebilen, palpasyonla hissedilen/hissedilemeyen şişlik olması ve enjeksiyon alanında gözlenebilen çökme olması“lipodistrofî var”olarak değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, ki kare ve logistik regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lately, skin complications which are due to the insulin treatment which is applied as subcutaneous in diabetic individuals are seen more. One of these skin complications is lipodistrophy. In this work lipodistrophy in diabetic individuals and the factors that affect this is analysed. The subject of this work is 215 diabetic people who are graduated, at least, primary school, having subcutaneous injection twice a day, using insulin for at least two years whose lipodistrophy developments periods are concerned. In order to examine lipodistrophy in diabetics, inspections and to palpation technique are used. According to; no change in the injection area is labelled as“absent lipodistrophy”a observable with palpation technique non-feelable/feelable to be swelling, and a observable to collapse“present lipodistrophy”to evaluated. In the examining of the data percentage, chi-square, logistic regression.