Kalp kapak kalsifikasyonu bulunan olgularda paratiroid hormon ve kalsiyum düzeylerinin kapak kalsifikasyonu olmayan olgularda karşılaştırılması
  1. Tez No: 163501
  2. Yazar: ARİF ÖZDAL ARSLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞİNASİ MANDUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
1. ÖZET Çalışmada kalp kapak kalsifikasyonu ile serum paratiroid hormon (PTH) ve kalsiyum düzeylerindeki artış arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Serum kalsiyum seviyesi ve PTH seviyelerinin yükselmesinin neden olduğu metastatik kalsifîkasyonlar içerisinde valvuler kalsifikasyonlar da mevcuttur. Subklinik hiperparatiroidi (HPT) 'li olgulann çoğunun tespit edilemediği günümüzde, valvuler kalsifikasyonlu bireylerde PTH ve kalsiyum yüksekliğinin, kapak kalsifikasyonu olmayan benzer grupla karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışma Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi ve Kardiyoloji Anabilim Dallarında 01.01.2004 - 01.01.2005 tarihleri arasında 60 hastada yapılmış bir vaka- kontrol çalışmasıdır. Ekokardiografisinde aort ve/veya mitral kapağmda kalsifikasyon olanlar A Grubu, olmayanlar B Grubu olarak adlandırıldı. A Grubunda 15 erkek ve 15 kadın olmak üzere 30 hasta vardı. Ortalama yaş erkeklerde 64.9, kadınlarda 62.13 idi. B Grubunda ise 14 erkek ve 16 kadın vardı ve ortalama yaş, erkeklerde 66.3, kadınlarda 61.1 idi. Her iki grup serum PTH, kalsiyum, iyonize kalsiyum, fosfor değerleri, diyabet, hipertansiyon ve böbrek yetmezliklerinin olup olmaması yönünden araştırıldı.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY The purpose of our study was evaluating importance of hypercalcemia and increased level of serum parathyroid hormone (HPT) in cardiac valve calcification. Hypercalcemia which is result of hyperparathyroidism can involve cardiac valves as being metastatic calcification. Parathyroid hormone level and serum calcium levels were compared between group A which has calcific heart valve and group B which has not calcific heart valve. Exploration was studied in Cumhuriyet University Cardiovascular surgery department and Cardiology department between 01 January 2004 and 01 January 2005. It was a case - control study. 30 patients were enrolled as study group and 30 patients who have not calcify valve but were similar with patients of study group about age, sex, disorder etc. There were 15 males and 15 females in group A. Mean age was 64.9 in males and 62.13 in females. There were 14 males and 16 females in group B. Mean age was 66.3 in males, 61.1 in females. Echocardiography was used for diagnosis of valve calcification. Patients of group A had valve calcification. Group B was created with patients who have not valve calcification. Specifications of groups were compared such as serum parathyroid hormone levels, serum calcium, serum ionized calcium, serum phosphorus, presence of hypertension, presence of diabetes mellitus, presence of chronic renal failure. There was no significance except parathyroid hormone levels.