Hepatit B öntanılı hastalarda serolojik belirleyiciler ile HBV-DNA sonuçlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 163510
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA BERKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
7. ÖZET HBV infeksiyonu, kronik hepatite dönüşebilen ve primer HCC'ya sebep olarak morbidite ve mortaliteye neden olan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Hepatit serolojik belirleyiciler ve HBV replikasyonunu güvenilir şekilde ortaya koyan HBV-DNA'nın moleküler tayini, B hepatiti tam, tedavi ve prognozunda mutlaka birlikte incelenmesi gereken tetkiklerdir. Yaptığımız çalışmada Mayıs 2004 - Mayıs 2005 tarihleri arasındaki 1 yıllık sürede çeşitli kliniklere hepatit B öntanısıyla gelen hastaların hepatit B serolojik belirleyicileri ile birlikte HBV-DNA miktarları tayin edilmiş ve sonuçlar karşılaştırılarak incelenmiştir. Serolojik belirleyicilerin tayini için otomatize Axsym cihazı (Abbott Laboratories, Rungis, Fransa) ve bu cihaza ait HBsAg, AntiHBs, HBeAg, AntiHBe, AntiHBc IgM ve AntiHBc IgG kitleri (Abbott Laboratories, Rungis, Fransa) kullanılmıştır. HBV-DNA tayini ise Cobas Amplicor monitör testi (COBAS Amplicor; Roche Diagnostics, NJ, USA) ile gerçekleştirilmiştir. 1 yıllık periyot boyunca yapılan HBV-DNA araştırması sonucunda gelen toplam 438 hastanın 323 'ü (%73,7) HBV-DNA pozitif olarak saptanmıştır. HBV-DNA'sı pozitif olan toplam 323 hastanın 316'sında (%97,8) HBsAg pozitif, 318'inde (%98,5) AntiHBs negatif, 113'ünde (%35) HBeAg pozitif, 214'ünde (%66,3) AntiHBe pozitif ve 317'sinde (%98,1) AntiHBc IgG pozitif olarak saptanmıştır. HBV-DNA'sı negatif 115 (%26,3) hastamn ise 93'ü (%80,9) HBsAg pozitif, 108'i (%93,9) AntiHBs negatif, O'ı (%0) HBeAg pozitif, 102'si (%88,7) AntiHBe pozitif ve 1 15'i (%100) AntiHBc IgG pozitif olarak bulunmuştur. Hastaların serolojik belirleyicileri ve HBV-DNA sonuçlarına göre klinik durumlarını değerlendirdiğimizde en büyük grubun atipik seroloji sonuçlan ile muhtemel mutant (%45) grubunun oluşturduğunu görmekteyiz. Bu grubu takiben en sık olarak kronik infeksiyon (%20) ve sağlıklı taşıyıcı (%20) gruplarıyla karşılaşmaktayız. Sonuç olarak, Hepatit B infeksiyonlarının tanısı, viral replikasyon durumunun tayini, prognozun belirlenmesi, HBV mutantlarıyla infeksiyon durumlarında sadece serolojik belirleyicilerin saptanmasının yetersiz olduğunu söyleyebiliriz. HBV infeksiyonlarının tam, tedavi ve prognozunda ölçüt olarak serolojik belirleyicilerin yanında mutlaka HBV-DNA düzeyinin de belirlenmesi gerekmektedir. 48
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY HBV infection, which is a reason for chronic hepatitis and primer HCC, is an important public health problem causing morbidity and mortality. Serological hepatitis markers and molecular detection of HBV-DNA which indicates HBV replication dependably should be investigated together for reliable diagnosis, treatment and prognosis of hepatitis B. In our study, hepatitis B serological markers and HBV-DNA amounts of patients with pre-diagnosis of hepatitis B from various clinics in a 1 year period, between May 2004 and May 2005 were detected and the results were evaluated. Serological markers of hepatitis B were detected by automatized Axsym device (Abbott Laboratories, Rungis, France) and kits of HBsAg, AntiHBs, HBeAg, AntiHBe, AntiHBc IgM and AntiHBc IgG(Abbott Laboratories, Rungis, France). HBV-DNA detection was performed with Cobas Amplicor monitor test (COBAS Amplicor; Roche Diagnostics, NJ, USA). For one year period, from a total of 438 patients who were investigated for HBV-DNA, 323 (73,7%) were detected as positive for HBV-DNA. From 323 patients positive for HBV-DNA, 316 (97,8%) were HBsAg(+), 318 were (98,5%) AntiHBs (-), 113 (35%) were HBeAg(+), 214 (66,3%) were AntiHBe(+) and 317 (98,1%) were AntiHBc IgG(+). From 115 (26,3%) patients negative for HBV-DNA, 93 (80,9%) were HBsAg(+), 108 (93,9%) were AntiHBs(-), 0 (0%) were HBeAg(+), 102 (88,7%) were AntiHBe(+) and 1 15 (100%) were AntiHBc IgG(+). Evaluation of the patients according to their clinical stages formed by comparison of serological markers and HBV-DNA results, showed that the major group was the possible mutant group (45%) with atypical serological markers. Chronic infection group (20%) and healthy carriers group (20%) followed subsequently. As a result, it was concluded that only serological marker detection for hepatitis b was insufficient for diagnosis, detection of viral replication, determination of prognosis, and infection with HBV mutants. For diagnosis, treatment and prognosis of HBV infections, serological markers should always accompanied by HBV-DNA detection. 49