Behçet hastalarında damar tutulumu ve koagülasyon parametrelerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 163509
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET SAYARLIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Behçet hastalığı (BH) bugün için sebebi tam olarak bilinmeyen; genetik, çevresel ve mmünolojik bazı faktörlerin etkisi ile oluşan sistemik bir vaskülit olarak kabul edilir. İlk arak Prof. Dr. Hulusi Behçet tarafından oral mukoza ve genital bölgede tekrarlayan aftöz ilserler ile üveitten oluşan üçlü semptom kompleksi olarak tamamlanmıştır. Daha sonraları rastahğm eklem, gastrointestinal, vasküler, nörolojik tutulum gibi diğer sistemleri ilgilendiren özellikleri saptanmıştır. BH'nın başlıca patolojik bulgusu vaskülit olup, sistemik vaskülitler ırasında ayrı bir yere sahiptir. Her tip ve büyüklükteki damarları tutulabilen tek vaskülit olup renöz tutulum arteriyel tutuluma göre daha ön plandadır. Damar tutulumuna erkeklerde daha ;ık rastlanmaktadır. Bu çalışmada îç Hastahklan-Romatoloji Bilim Dalında takip edilen 152 Behçet ıastasmın klinik, demografik özellikleri ile damar tutulumu olanların tutulum şekilleri etrospektif olarak incelendi. Ardışık olarak seçilen 52 hastadan ve kontrol grubu olarak ieçilen 41 sağlıklı gönüllü bireyden kan örnekleri toplandı. Bu kan örnekleri ile trombozlu, rombozsuz Behçet hastalan ve kontrol grubu arasında koagülasyon parametreleri, îiokimyasal parametreler, immünolojik parametreler açısından karşılaştırmalı prospektif bir çalışma yapılması planlandı. Grupların dağılımının normal olup olmadığım incelemek için“One-Sample İolmogorov-Smirnov”testi yapıldı ve dağılımın normal olduğu görüldü. Sağlıklı bireylerin faş ortalaması 31.90±1.85 (yıl) iken Behçet hastalarmımn yaş ortalaması 32.48±0.72 (yıl) idi. Her iki grup arasında yaş ortalamaları açısından anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Behçet disease (BD) is accepted as a systemic vasculitis of incompletely known origin iue to some genetic, enviromental and immunologic factors. First it was defined by Prof. Dr. Hulusi Behçet as triple sign complex consisting of oral mucosal and genital repeating apthous ılcers and uveitis. Later on, some systemic features of the disease like arthicular, gastrointestinal, vascular and neurologic involvements had been described. Vasculitis is the eading pathological finding of the disease that presents specialty among systemic vasculitis ind only one vasculitis which can affect any type and an size of vessels, predominantly venous system. Vessel involvement is frequently seen in males. In this study, clinical, demographic and types of vessel involvement of 152 patients vith Behcet disease who were followed up at Internal Medicine- Rheumatology clinic of our ıospital were retrospectively evaluated. Blood samples were collected from consecutively ;hosen 52 patients and 41 healthy control groups. Then a comparing prospective study on ;oagulation, biochemical and immunological parameters was planned in between patients vith BD with and without thrombosis and control groups. One-Sample Kolmogorov-Smirnov test was performed to obtain whether the iistribution of groups is normal and showed normal. Mean age of healthy controls and patients with BD were 31.90±1.85 and 32.48±0.72 years respectively. There was no lifference between group ages.