Erken glokomatöz hasarın tespitinde bilgisayarlı görme alanı ile, Heidelberg retina tomografisi, C/D ve disc damage likelihood scale (DDLS) yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparing of the methods of short wavelength automated perimetry (SWAP) with Heidelberg retina tomography (HRT), C/D and disc damage likelihood scale (DDLS) in detected early glaucomatous damage
- Tez No: 163517
- Danışmanlar: PROF.DR. FARUK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Amaç: Primer açık açılı glokom (PAAG) ve oküler hipertansiyon (OHT) hastalıklarının tanısında ve takibinde kullanılan Bilgisayarlı Görme Alanı ile, Heiderberg Retina Tomografisi (HRT II), C/D ve Disc Damage Likelihood Scale (DDLS) yöntemlerinin karşılaştırılmasıdır. Materyal-Metod : Çalışmaya 72 PAAG 'lu hastanın 132 gözü, 49 OHT 'lu hastanın 96 gözü ve 104 normal olgunun 203 gözü dahil edildi. Bütün olgulara standart ve mavi-sarı görme alanları Humphrey perimetresinin 24-2 eşik testi ile yapıldı. OSB analizinde HRT II kullanıldı. Hastalara % 1 lik tropikamid damla ile midriazis sağlanarak biyomikroskop altında 90 D lik lens ile optik disk başı görünümü değerlendirilerek c/d oranı tespit edildi ve Disc Damage Likelihood Scale ile karşılaştırılarak skorlama yapıldı. Her üç gruba ait elde edilen standart görme alanı değerleri ile HRT parametreleri, c/d oranlan ve DDLS arasındaki ilişki SPSS programındaki One-Way ANOVA testi ile karşılaştırıldı. Görme alanı indisleri ile HRT parametreleri, c/d ve DDLS değerleri arasındaki korelasyon Pearson analizi ile yapıldı. Sonuç: HRT parametrelerinden DA, CA, RA, CV, RV, CDAREA, lineercd,MCD,MxCD,CSM, HVC değerlerinde normal olgularla glokomlular ve OHT lularla glokomlular arasında anlamlı fark bulundu. MRNFL değerlerinde normal olgularla OHT'lular, normal olgularla glokomlular ve OHT lularla glokomlular arasında anlamlı fark bulundu. DDLS ve c/d değerlerinde normal olgularla glokomlular ve OHT lularla glokomlular arasında anlamlı fark tespit edildi. HRT parametrelerinden RA değerlerinde tüm glokom alt tipleri arasında anlamlı fark mevcuttu. DDLS ve c/d değerlerinde erken ve ileri glokom arasında, orta ve ileri glokom arasında anlamlı fark görüldü. BBMD ile DA, RV.CDAREA, CSM, RA.MRNFL ile anlamlı korelasyon saptandı. Anahtar Kelimeler : Bilgisayarlı görme alanı, Heidelberg retina tomografisi, oküler hipertansiyon, primer açık açılı glokom 64
Özet (Çeviri)
SUMMARY Purpose : To compare the methods of Short Wavelength Automated Perimetry (SWAP) with Heidelberg Retina Tomografisi (HRT II), c/d and Disc Damage Likelihood Scale (DDLS) that are used the diagnosis and follow-up primary open angle glaucoma (POAG) and ocular hypertension (OHT) diseases. Material-Method : 132 eyes of 72 POAG patients, 96 eyes of 49 OHT patients and 203 eyes of 104 normal patients were included to the study. Standart and blue-yellow visual field examinations of all patients were done with 24-2 threeshold test of Humphrey perimetry. HRT II was used in the analysis of optic nerve head. Midriasis was obtained with % 1 tropicamide drop, then c/d was determined with 90 D lens under biomicroscope while evaluating optic disc head appearance and then optic disc head appearance was scored with comparing DDLS. SWAP parameters were compared with HRT parameters, c/d ratios and DDLS with One-Way ANOVA test of SPSS programme. Correlation of SWAP indexes and HRT parameters, c/d and DDLS values was evaluated with Pearson analysis. Results : HRT parameters of DA, CA, RA, CV, RV, CDAREA, lineercd, MCD, MxCD, CSM, HVC values were significantly different between normal and glaucoma patients and OHT and glaucoma patients. MRNFL values were significantly different between normal and OHT patients, normal and glaucoma patients, OHT and glaucoma patients. Significantly different was obtained in the DDLS and c/d values between normal and glaucoma patients and OHT and glaucoma patients. RA values that is one of the HRT parameters were all significantly different between the all glaucoma subgroups. DDLS and c/d values were significantly different between early and late glaucoma, and moderate and late glaucoma. Significantly correlation was obtained between BBMD and DA, RV, CDAREA, CSM, RA, MRNFL. Key Words : Short Wavelength Automated Perimetry, Heidelberg Retina Tomografisi, Ocular hypertension, Primer open angle glaucoma. 65