Oküler hipertansiyonlu hastalarda görme alanı, retina sinir lifi analizi ve santral kornea kalınlık ölçüm özellikleri
Visual field, retinal nerve fiber layer analysis and central corneal thickness measurement properties in patients with ocular hypertension
  1. Tez No: 156937
  2. Yazar: ZEYNEP DADACI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MURAT İRKEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
IV ÖZET Dadacı, Z., Oküler hipertansiyonlu hastalarda görme alanı, retina sinir lifi analizi ve santral kornea kalınlık ölçüm özellikleri, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Göz Hastalıkları Tezi, Ankara 2004. Glokom retina ganglion hücre aksonunun geri dönüşümsüz hasarı, ganglion hücre ölümü, retina sinir lifi demeti tarzında görme alanı defektleri ile karakterize kronik, ilerleyici, multifaktöryel bir optik nöropatidir. Oküler hipertansiyon standart yöntemlerle fonksiyonel ve yapısal glokomatöz hasar saptanmamasına rağmen göz içi basıncının normalin üzerinde olmasıdır. Erken dönem glokomatöz hasarın tespitini sağlayan yöntemlerin kullanılmasıyla primer açık açılı glokom gelişimi riski yüksek olan oküler hipertansiyonlu olguların belirlenmesi mümkün olabilmektedir. Çalışmamızda oküler hipertansiyonlu hastalarda mavi-sarı görme alanı testi ile erken dönem glokomatöz hasar sıklığının belirlemesi ve bulguların aynı hastalardaki santral kornea kalınlık (SKK) ölçümleri, Sinir Lifi Analizörü (NFA) ve Tarayıcı Laser Topografi (TopSS) sonuçlarıyla korelasyonunun saptanması amaçlandı. Çalışmaya akromatik görme alanı sonuçları normal olan 37 oküler hipertansiyonlu hasta ve 30 normal olgu dahil edildi. Hastalara glokom gelişimini tahmin etmede etkili olabilecek demografik ve klinik risk faktörlerini belirlemeye yönelik bir anket uygulandı. Tüm hastalara akromatik ve mavi- sarı perimetri, retina sinir lifi analizi, optik sinir başı topografisi ve SKK ölçümü uygulandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Dadacı, Z., Visual field, retinal nerve fiber layer analysis and central corneal thickness measurement properties in patients with ocular hypertension, Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Ophthalmology, Ankara 2004. Glaucoma is a chronic, progressive, multifactorial optic neuropathy characterized with irreversible retinal ganglion cell axon damage, ganglion cell death and nerve fiber bundle type visual field defects. In ocular hypertension functional and structural glaucomatous damage is not detected with convensionel methods although intraocular pressure measurements are above normal. With the employment of methods that can detect early glaucomatous damage it is possible to identify the ocular hypertensive subjects at risk for developing primary open angle glaucoma. The purpose of this study was to evaluate the frequency of blue- yellow perimetry deficits in ocular hypertension patients and to correlate these findings with central corneal thickness (CCT) measurements, Nerve Fiber Analyser (NFA) and Scanning Laser Topography (TopSS) results in the same patients. 37 ocular hypertension patients and 30 normal subjects with normal achromatic visual field results were included in this study. A questionnaire was applied to patients to detect the demographic and clinical risk factors that may predict glaucoma development. All patients underwent achromatic and blue-yellow perimetry, nerve fiber analysis, optic nerve head topography and central corneal thickness measurements.