Hemodiyaliz hastalarında eritrosit sedimentasyon hızı ve eritrosit sedimentasyon hızının klinikte kullanılabilirliği
- Tez No: 163552
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
7.0ZET ESH, genel populasyonda yaygın olarak kullanılan bir testtir. Kronik renal yetmezlikli hastalarda ESH, nadir olarak çalışılmıştır. Bizim çalışmamızın amacı; 1-ESH' nın HD hastalarında kullanılabilirliğini göstermek, 2-inflamatuar hastalık kanıtı olmayan HD hasta grubunda, ESH yüksekliğinin prevalansını tespit etmekti. Akut veya kronik inflamatuar hastalık göstergesi olmayan 172 hemodiyaliz hastası çalışmaya alındı. 172 hemodiyaliz hastasında ESH yüksekliğinin prevalansı araştırıldı. ESH modifiye Westergren metoduyla ölçüldü. Hastalarda ESH ortalaması 38.39 + 21.33 mm/h olarak bulundu. 50 hastada normal (0-24mm/h), 72 hastada hafif yükselmiş, 30 hastada orta derecede yükselmiş, 20 hastada belirgin yüksek olarak tespit edildi. Pearson korelasyon testiyle ESH ile plazma fibrinojen, CRP arasında pozitif korelasyon; BUN, Cr, albumin, hematokrit arasında negatif korelasyon bulundu. Akut hastalık süresince ESH de artış gözlendi(31.70+8.38mm/saat- 91.50±21.05 mm/saat). Sonuç olarak; ESH' nın hemodiyaliz hastalarında, genel populasyondakine benzer şekilde kullanılabileceği görüşüne vardık. 39
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY Erythrocyte sedimentation rate is widely used in general population. It has seldom been studied in patients with chronic renal failure. The purpose of this study was to assess its usefulness in haemodialysis patients and prevalence of elevated ESR in HD patients with no evidence of inflamatory disease. 172 haemodialysis patients with no evidence of acute or chronic inflamatory illness were studied. We prospectively studied, 172 stable haemodialysis patients to determine the prevalence of elevated erythrocyte sedimentation rate in this population. ESR was determined, using modified Westergren method. The mean ESR was 38.39 ± 21.33 mm/hr in patients. ESR was indeed less than 25 mm/hr in 29% of patients with ESRD. ESR was normal (0 to 24 mm/hr ) in 50 patients, midly elevated (25 to 49mm/hr) in 72 patients ( 41.8%), moderately elevated (50 to 74 mm/hr) in 30 patients (17.4%), markedly elevated (75-99 mm/hr) in 20 patients (11.65%). There was pozitive correlation between ESR and plasma fibrinogen concentration, CRP and negative correlation between ESR and haematocrit, BUN, Cr, albumin in pearson correlation test. An upward trend in ESR during acute illness (31.70±8.38mm/hr to 91.50+21.05 mm/hr N=13) was observed. We conclude that ESR can be used in haemodialysis patients much in the same way as in the general population. 40